Facebook Google+ Twitter

Niemiecka dziennikarka przeprasza autorów Wiadomości24.pl

Współautorzy: Karina Duczyńska

Miriam Hollstein, dziennikarka niemieckiego "Die Welt", która w swym tekście użyła sformułowania o "polskich obozach koncentracyjnych" przeprasza dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl. Niemka odpowiada na maile z protestem, które wysyłaliśmy wczoraj.

 / Fot. www.Welt.deO tym, że "Die Welt" napisał o polskich obozach koncentracyjnych dowiedzieliśmy się z tekstu Adama Jacka Pisuli. Jacek zaproponował też, by do redakcji "Die Welt" wysłać maile z protestem.

Dziś, już po zamieszczeniu sprostowania także w papierowym wydaniu gazety, autorka materiału rozesłała maile do protestujących. Co w nich napisała Miriam Hollstein? Oto (dokonane przez Karinę Duczyńską) tłumaczenie listu, który dotarł do mnie. Maila z przeprosinami dostała też m.in. Stefania Najsarek.

"To ja popełniłam ten błąd. Pragnę więc Panu szybko napisać, że Pański protest (i wiele innych) dotarł do mnie i jak bardzo nad nim ubolewam. Sformułowanie powstało pod wpływem stresu i tempa pracy. Chciałabym wyjaśnić, że obóz w Majdanku znalazłam po prostu na mapie na terenie Polski. Nie było nigdy moim zamiarem sugerowanie, jakoby obozy koncentracyjne były polskimi miejscami kaźni.

Jestem bardzo świadoma odpowiedzialności Niemców za te straszliwe zbrodnie, również zadane polskiemu społeczeństwu. Byłam w ubiegłym roku wraz z młodymi Polakami i Izraelczykami w Auschwitz i wiele w tym czasie rozmawialiśmy o tym, co za sprawą Niemców stało się w Polsce.

Dlatego też ubolewam, że przez moje nieprzemyślane sformułowanie powstało błędne wrażenie i że przez mój błąd skrzywdziłam wiele osób. W dzisiejszym wydaniu znajduje się sprostowanie i przeprosiny naszego redaktora naczelnego. Niezależnie jednak od tego chciałabym przeprosić tych czytelników, którzy osobiście wysyłali mi maile.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Miriam HollsteinWybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.12.2008 11:22

Pani Miriam, dziennikarka Die Welt jest wredną i cyniczną babą, najpierw perfidnie plującą na historię, obrażając cały Nasz Naród, a potem wysila się na jakieś / pożal się boże/ przeprosiny. A może zrobiła to, żeby zaistnieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Media to przecież, jakby nie było, czwarta władza :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Często w gazetach dziennikarze robią karygodne błędy specjalnie. Oczernią daną osobę, przekręcą fakty. wymyślą sensację. Czytelność rośnie i nawet przegrane procesy im się opłacają. A potem tylko małe, drobną czcionką sprostowanie, którego nikt raczej nie przeczyta. Media kreują rzeczywistość. ważny jest sposób w jaki to czynią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa, napisałam tekst pt: Jak przywracać pamięć historyczną , który dedykuję Tobie, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie fanatyzm, lecz patriotyzm. Artykuł przeczytało x czytelników i zakodowało sobie "polskie obozy zagłady". I tak w koło.
Jeśli owa dziennikarka nie zrobiła tego specjalnie, to znaczy, że jej wiedza historyczna jest godna 8 - latka. Jeśli zaś było to niefortunne ujęcie słów, to znaczy, że marna z niej dziennikarka.

Ale nie oszukujmy się. Niemiecka prasa uwielbia pisać negatywnie o Polsce. Nie wspomnę już o post - nazi - gazetkach ze wschodnich rejonów Niemiec. Tam, gdzie partie neonazistowskie zyskują już ponad 10% w wyborach regionalnych, propaganda jest szeroka zakrojona.
Powiem więcej, pewnych cech narodowych nie da się wyzbyć, są one (może czasem głęboko) zakorzenione w człowieku i z czasem coś je rozbudzi. A co może być tego efektem dobrze wiemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewuniu , dokładnie tak, bo to nie jest tekst o tym , że śniegu jest 10cm czy 15cm, to sprawy delikatniejszej natury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie popieram fanatyków, zdecydowanie popieram tylko fanów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grażyno, przybij piątkę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.11.2008 03:55

Niestety, na ten temat - Niemcy są niereformowalni!!! Piszmy również e-maile do pani Steinbach! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mysle, ze potwierdzic bedzie to w stanie Jacek.

Ewo, ja rowniez odczuwam tresc maila tej pani (rozumiem wersje niemiecka) jako nieprofesjonalna, ale mnie ona sie wydaje po prostu ludzka. I to do mnie przemawia. O wiele bardziej niz superoficjalne pismo.

Ktos zrobil glupi blad, ktory slusznie wytknieto.

Ja rowniez, podobnie jak wszyscy tu piszacy czuje sie Polka i ma to dla mnie bardzo duze znaczenie. Dlatego ciesze sie, ze sprawa zostala doprowadzona do tego punktu. Nie wiem czego jeszcze mielibysmy wymagac od siebie i innych poza uwazna obserwacja podobnych zjawisk i faktycznie - edukowaniem. Nie rozumiem w ogole co ma poczucie polskosci do tego... :( Ja bylam wczoraj oburzona sytuacja z Die Welt. Dzis ciesze sie, ze zostalo to tak a nie inaczej zalatwione (zakladajac, ze sprostowanie faktycznie ukazalo sie w wersji papierowej).

Ale tez Polakow. Stan wiedzy historycznej polskiej mlodziezy jest zatrwazajacy.

P.S. NIC nie stoi na przeszkodzie by napisac do tej pani proponujac inny sposob jej zadoscuczynienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.