Facebook Google+ Twitter

Niemiecka nagroda dla Bartoszewskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-28 17:23

Władysław Bartoszewski odebrał w niemieckim Kassel nagrodę społeczności tego miasta zwaną "Szkłem rozsądku". Byłego szefa polskiej dyplomacji uhonorowano za jego wkład w pojednanie między Polakami, Niemcami i Żydami.

Podczas uroczystości laudację wygłosiła pełnomocniczka niemieckiego rządu do spraw stosunków z Polską. Gesine Schwan powiedziała, że wyróżnienie dla profesora Bartoszewskiego oznacza uhonorowanie procesu polsko-niemieckiego pojednania.

Przewodniczący jury przyznającego nagrodę Hansjoerg Melchior podkreślił, że laureat - mimo doświadczeń hitlerowskich obozów koncentracyjnych i komunistycznych więzień - zawsze angażował się na rzecz pojednania i przyjaźni. - Dzięki temu przyczynił się do zbliżenia Polaków i Niemców - powiedział Melchior.

Profesor Bartoszewski zapowiedział, że związaną z nagrodą dotację w wysokości 10 tysięcy euro przekaże na cele charytatywne.

Miasto Kassel przyznaje swoje wyróżnienie od 1991 roku politykom, naukowcom i artystom działającym na rzecz pojednania między narodami. W gronie jej laureatów są między innymi były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher, dyrygent Yehudi Menuhin oraz rosyjski Komitet Matek Żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jeżeli pan Bartoszewski wyłudził te nagrodę posługując się fałszywym tytułem profesora, to powinien ja zwrócić fundatorom. Byłoby uczciwiej niż przekazywać jakiejś innej fundacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

minus za uzywanie falszywego tytulu Profesor . Pan Wladyslaw Bartoszewski nie jest profesorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.