Facebook Google+ Twitter

Niemiecka prasa komentuje uroczystości na Westerplatte

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-02 10:35

Obchody 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej wyraźnie pokazały, że stosunki polsko-niemieckie są dziś o wiele lepsze od relacji między Polską a Rosją. W takim tonie utrzymane są komentarze w niemieckiej prasie po wczorajszych uroczystościach na Westerplatte.

"Berliner Zeitung" pisze, że przesłanie rocznicowych obchodów brzmi: Polska i Niemcy nie są już wrogami, a krytycznymi partnerami. Jak zaznacza dziennik, mimo że kanclerz Merkel z myślą o kampanii wyborczej poruszyła drażliwy temat niemieckich wysiedleń. "Merkel znalazła właściwe słowa, ale niektóre wypowiedziała w niewłaściwym czasie" - pisze stołeczny dziennik.

Natomiast "Frankfurter Allgemeine Zeitung" chwali panią kanclerz za przypomnienie o wysiedleniach. Gazeta zaznacza, że Merkel mogła to zrobić, ponieważ podkreśliła niemiecką odpowiedzialność i złożyła hołd polskim ofiarom wojny.

"Die Welt" pisze, że różne oceny wysiedleń w Polsce i w Niemczech stopniowo stają się także dla Polaków coraz bardziej drugorzędnym konfliktem. Szczególnie w porównaniu z przeciwnościami w ocenie drugiej wojny światowej, które dzielą Polaków i Rosjan. Świadczyło o tym wczorajsze wystąpienie Władimira Putina, który, zdaniem "Die Welt", starał się mówić w pojednawczym tonie, ale ani razu nie wspomniał o Stalinie i jego zbrodniach.

"Der Tagesspiegel" konstatuje z kolei, że Rosja potrzebuje czasu, zanim przestanie myśleć w stalinowskich kategoriach mocarstw i stref wpływów i przekona się, że wzięcie na siebie odpowiedzialności za błędy i zadane krzywdy jest oznaką siły, a nie słabości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.