Facebook Google+ Twitter

Niemiecka prasa krytykuje instalację tarczy antyrakietowej w Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-21 10:01

Niemiecka prasa w większości krytycznie ocenia podpisaną wczoraj umowę, dotyczącą umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. W komentarzach dominuje opinia, że ten krok grozi powrotem wyścigu zbrojeń.

Zdaniem „Süddeutsche Zeitung", nowy wyścig zbrojeń jest nie do uniknięcia. Jak czytamy w redakcyjnym komentarzu, w obecnej sytuacji - zwłaszcza po wydarzeniach na Kaukazie - wszyscy czują się zagrożeni. Z takich pobudek wynikają też działania polskich władz zabiegających o tarczę, a także postawa Polaków, których coraz więcej popiera jej budowę - pisze „Süddeutsche Zeitung".

„Financial Times Deutschland" określa moment podpisania porozumienia jako symboliczny. Nastąpiło ono dzień po zamrożeniu kontaktów między NATO i Rosją. A „Der Spiegel" twierdzi, że Polska ryzykuje „ostrą konfrontację" z Rosją. Tygodnik dodaje, że najważniejszym zadaniem polskiej polityki będzie teraz odbudowa stosunków z Moskwą.

W komentarzach znajdujemy też opinię, że decyzja polskich władz przyczyni się do dalszych podziałów w NATO i Unii Europejskiej.

Polskiego stanowiska broni natomiast dziennik „Die Welt", który argumentuje, że tarcza antyrakietowa nie tylko nie jest w stanie zagrozić Rosji, ale wręcz zwiększa jej bezpieczeństwo. „Tylko, że Rosjanie, a także ich sprzymierzeńcy na Zachodzie, wolą to widzieć inaczej" - pisze „Die Welt".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.