Facebook Google+ Twitter

Niemiecka prasa o polskim gazie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-27 11:37

Niemiecki „Handelsblatt" pisze, że Polska zmienia strategię w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Takie wnioski dziennik niemieckich kół gospodarczych wyciąga z przedstawionego w ubiegłym tygodniu raportu „Polska 2030".

 / Fot. EPA/Z1015 Bernd SettnikDziennik cytuje premiera Donalda Tuska, który podczas prezentacji dokumentu miał podkreślić konieczność „możliwie szybkiej rozbudowy połączeń gazowych między Polską a Niemcami".

Podobne zapisy zawiera sam tekst raportu „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe". Stwierdza on, że „pilna wydaje się budowa połączeń z niemieckim systemem przesyłowym" gazu, w innym miejscu mowa jest o „zwiększeniu przepustowości połączenia z systemem niemieckim". „Handelsblatt" precyzuje, że premier Tusk popiera budowę łącznika gazowego z Börnicke do Polic.

„W ten sposób Tusk rozpoczął przełom w polskiej polityce energetycznej" - komentuje niemiecki dziennik. Przypomina on, że niemieckie koncerny energetyczne przy wsparciu kanclerz Merkel wielokrotnie proponowały Polsce podłączenie się do niemieckiego systemu przesyłu gazu. Ale, jak pisze „Handelsblatt", poprzedni rząd tę ofertę odrzucał.

Gazeta zaznacza, że nie oznacza to zmiany polskiego stanowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego. „Handlesblatt" podkreśla, że Polska nadal sprzeciwia się niemiecko-rosyjskiej inwestycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.