Facebook Google+ Twitter

Niemiecka prasa o wizycie Donalda Tuska

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-28 10:46

Mimo sporu wokół osoby Eriki Steinbach Polska i Niemcy chcą budować dobrosąsiedzkie stosunki. W takim tonie niemiecka prasa komentuje wczorajsze spotkanie premiera Donalda Tuska z kanclerz Angelą Merkel w Hamburgu.

Wielu komentatorów cytuje słowa Merkel, że dobre stosunki z Polską to dla niej nie tylko polityczna konieczność, ale sprawa, która leży jej na sercu. Niemieckie media podkreślają dobrą atmosferę pierwszego spotkania obojga przywódców od czasu eskalacji konfliktu wokół udziału Steinbach w fundacji poświęconej powojennym wysiedleniom.

"Polsko-niemiecka przyjaźń to sprawa serca" - zatytułowała relację z wczorajszego spotkania "Sueddeutsche Zeitung". "Merkel i Tusk mimo sporu stawiają na zaufanie" - pod takim nagłówkiem ukazał się artykuł w "Berliner Zeitung".

Zdaniem komentatora "Spiegla", szefowa niemieckiego rządu przedłoży dobre stosunki z Polską nad polityczną przedwyborczą kalkulację. Jak czytamy w tygodniku, wszystko wskazuje na to, że "Erika Steinbach może pogrzebać swoje nadzieje na miejsce w fundacji". Kanclerz Merkel przegapiła jednak moment, w którym mogła przekonać szefową Związku Wypędzonych, aby nie zgłaszała swojej kandydatury. "Der Spiegel" pisze, że w kręgach zbliżonych do CDU - partii, której szefową jest Merkel, a członkinią Steinbach - mówi się o rozmowach między urzędem kanclerskim a prezydium związku, które miałyby nakłonić Steinbach do rezygnacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.