Facebook Google+ Twitter

Niemiecki eksport spada. Kraj znalazł się na krawędzi?

Niemiecka gospodarka musi radzić sobie ze spadającym eksportem.

Fabryka Volkswagen w Wolfsburgu / Fot. High ContrastJak donosi Sueddeutsche Zeitung, na podstawie danych opublikowanych przez tamtejszy urząd statystyczny, niemiecki eksport spadł w czerwcu z powodu kryzysu w stefie Euro. W porównianiu do zeszłorocznego czerwca spadek wynosi 7,4 proc. Głównym partnerem handlowym Niemiec są bowiem kraje strefy Euro, a te w większości znajdują się w recesji.

Hiszpański przemysł przestał składać zamówienia na niemieckie towary, a Francja raczej nie będzie miała wysokiego wzrostu gospodarczego. Do pewnego stopnia spadek eksportu do krajów europejskich pokrywa wzrost eksportu do krajów rozwijających się, takich jak Chiny, Rosja, Brazylia. Wzrósł on o 20 proc.. Z tego powodu niemieccy eksperci liczą, że wywóz towarów w tym roku jednak wzrośnie.

Eksport w czerwcu wyniósł 92 miliardy euro. Spadł również import towarów do Niemiec do 76 miliardów euro, co dało w końcu nadwyżkę handlową w wysokości 16 miliardów euro.

Spadający eksport jest dla niemieckiej gospodarki niedobrą wiadomością, bo jest ona gospodarką na niego nastawioną. Nie jest to dobra wiadomość także dla polskiej gospodarki, gdyż Niemcy są naszym największym partnerem handlowym i od kondycji tej gospodarki zależy w dużej mierze kondycja naszej. Do niedawna Niemcy były największym eksporterem towarów na świecie. Obecnie są trzeci po Chinach i USA. Niemcy eksportują głównie samochody, maszyny i chemikalia.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.