Facebook Google+ Twitter

Niemiecki filmowiec i iluzje optyczne w Paryżu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-31 11:35

Iluzje optyczne to temat wystawy, jaką można obecnie obejrzeć w jednej z galerii w Paryżu. Zostały na niej zgromadzone setki przeróżnych przedmiotów - od dzieł sztuki aż do niezwykłych urządzeń przeznaczonych do cyrków i wesołych miasteczek. Ta kolekcja jest własnością niemieckiego filmowca Wernera Nekesa.

Wystawa zorganizowana w galerii Passage de Retz nosi tytuł Podwójne spojrzenie - to co widzimy i to w co wierzymy". Już w pierwszej sali zaskakuje dużych rozmiarów dzieło plastyczne, w którym obraz odbity w lustrze w formie stożka jest czymś zupełnie innym niż to, co zostało namalowane na płaskiej powierzchni. Tuż obok można zobaczyć małe rysunki, które kpią sobie z zasad perspektywy.

W następnej sali oglądamy powstałe na początku XVIII wieku litografie oświetlane chwilami z przodu, a chwilami od tyłu. Dzięki temu na przykład można podziwiać ten sam pejzaż widziany w dzień, a następnie w nocy. Ta sama technika pozwala na magiczny efekt pojawiania się tajemniczych przedmiotów niewidocznych na pierwszy rzut oka.

Na wystawie zgromadzono wiele zabytkowych już przedmiotów o wręcz jarmarcznym" charakterze, na przykład wykrzywione lustra deformujące sylwetki zwiedzających.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.