Facebook Google+ Twitter

Niemiecki kardynał z wizytą na Dolnym Śląsku

Kardynał Joachim Meissner z Kolonii, bliski współpracownik papieża Jana Pawła II, gościł niedawno na Dolnym Śląsku. Plan jego wizyty zawierał m.in. uroczystą homilię w świdnickiej katedrze i spotkanie z wiernymi w wałbrzyskim Sanktuarium.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elbers-Meissner.JPGPodczas trzeciej już wizyty kardynała na terenie diecezji świdnickiej, grafik hierarchy był dosyć napięty. Kardynał odprawił 8 listopada uroczystą mszę świętą w Świdnickiej katedrze, następnie zwiedził zabytkową chlubę Dolnego Śląska - majestatyczny Zamek Książ, a wieczorem udał się do Sanktuarium w Wałbrzychu by wysłuchać koncertu chóru „Millenium” świętującego dziesięciolecie swojego istnienia.

„To dla mnie okazja by zobaczyć z bliska współpracownika naszego papieża, który już nas opuścił. Do tego ten piękny koncert. Jestem wzruszona” - skomentowała wierna.

Powodem wizyty kardynała w diecezji świdnickiej było otrzymanie godności kanonika honorowego Świdnickiej Kapituły Katedralnej przez ks. Dominikusa Schwaderlappa, wikariusza generalnego Archidiecezji Kolońskiej.

„Serdecznie zapraszam mieszkańców Świdnicy na spotkanie i wspólną modlitwę z naszym dostojnym Gościem. Ksiądz kardynał Meisner to jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego Benedykta XVI. Bardzo Go cenił i darzył przyjaźnią także sługa Boży Jan Paweł II. Przybądźmy zatem do naszej katedry, aby wspólnie wielbić Boga, a także wyrazić nasz szacunek dla osoby Księdza Kardynała. Jeszcze raz gorąco zapraszam i z serca wszystkim błogosławię” - tymi słowami zapraszał na uroczystość biskup Świdnicy Ignacy Dec.

***
Kardynał Joachim Meissner, urodzony w 1933 roku niedaleko Wrocławia, studiował w seminarium w Magdeburgu i Erfurcie, wcześniej zdobył wykształcenie ekonomiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1962 roku, a w niespełna dwadzieścia lat później został przeniesiony do Berlina. W 1983 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera S. Pudenziana.

Pięć lat później Joachim Meisner został arcybiskupem Kolonii (obecnie najbogatsza diecezja rzymskokatolicka w Niemczech), z czym związana jest pewna anegdota. Nominacja Meisnera nie podobała się wielu kolońskim katolikom, którzy znając konserwatywne poglądy nowego ordynariusza nie chcieli wpuścić abp. Meisnera do monumentalnej katedry, blokując drzwi wejściowe. Meisner w końcu dostał się do świątyni przy pomocy policji.

„Nie jesteśmy po to, by mówić tak jak ludzie chcą, ale po to by głosić to, czego Bóg chce od nas” - to złota myśl, często wypowiadana przez hierarchę, o którego poglądach na pewno nie można powiedzieć, iż są liberalne. Sprzeciwia się on m.in. święceniom kapłańskim dla kobiet oraz podkreśla zasadność obowiązkowego celibatu dla duchownych.

Kardynał Meissner kilkakrotnie reprezentował Jana Pawła II na uroczystościach religijnych. Tak w skrócie można by opisać „karierę” duchownego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.