Facebook Google+ Twitter

Niemiecki niemy film będzie promował polską kulturę?

"Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin", czyli "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" - niemy niemiecki film z 1918 roku z rolą słynnej Poli Negri będzie promował polską prezydencję w dziesięciu miastach świata.

 / Fot. Paramout pictures, domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pola_Negri_Argentinean_Magazine_AD.jpg&filetimestamp=200912100 Jak podaje dziennik.pl, na ten cel Filmoteka Narodowa otrzymała 2,5 mln zł. z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Polska prezydencja 2011 - Promesa". Obraz będzie pokazany w dziesięciu wybranych miastach i ma na celu rozpowszechnienie polskiej kultury.

Pomysł ukazania polskiej sztuki przez niemiecką produkcję już wywołał burzę w środowiskach filmowych. Zbulwersowani filmowcy zdążyli wystosować list do ministra kultury z prośbą o odwołanie Tadeusza Kowalskiego ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej. Pod listem podpisali się m.in. dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i reżyser Krzysztof Zanussi. Zdaniem oponentów przedwojenny obraz ma niewiele wspólnego z polską sztuką filmową, wybór jedynie ośmieszy rodzimą kulturę. A to wszystko za publiczne pieniądze.

Kowalski broni pomysłu, twierdząc, że w chwili powstawania filmu Polski nie było na mapie, stąd niemiecka produkcja. Dodaje, że reżyser był Węgrem, zaś jego muza - Negri znana jest na całym świecie.

Film zostanie poddany obróbce informatycznej. Według dyrektora Filmoteki Narodowej, ma ukazać Polskę jako kraj nowoczesny, dbający o dziedzictwo i mający wspaniałych muzyków (muzykę stworzy Jerzy Maksymiuk).

dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

http://leszekurbanski.eu/
  • http://leszekurbanski.eu/
  • 03.03.2011 11:18

Poland - Fuck Me Like The Whore I am ... Oto hasło promocyjne Polski na miarę asystentki Sikorskiego jak i całego tego sprzedajnego rządu !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A podobno Polacy nie gęsi i swój język nawet mają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.