Facebook Google+ Twitter

Niemiecki parlament dał bankom pół biliona euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-17 15:50

Niemiecki parlament przyjął w trybie pilnym program ratunkowy dla sektora bankowego. Tym samym opiewający na pół biliona euro pakiet będzie mógł wejść w życie przed poniedziałkowym otwarciem giełd.

Ustawę o stabilizacji rynku finansowego przyjął najpierw zdecydowaną większością głosów Bundestag. Następnie jednomyślnie została ona przegłosowana w Bundesracie - wyższej izbie parlamentu złożonej z przedstawicieli poszczególnych krajów związkowych.

Wcześniej sygnalizowali oni, że ponoszenie 35 procent kosztów finansowania pakietu to zbyt duże obciążenie dla landów. Wczoraj wieczorem ich premierzy osiągnęli porozumienie z rządem, który zagwarantował im, że wkład krajów związkowych nie przekroczy 7 miliardów 700 milionów euro.

Ustawę powołującą pakiet ratunkowy jeszcze dziś podpisze prezydent, a następnie również w trybie pilnym zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z życzeniem rządu wejdzie więc w życie przed otwarciem sesji giełdowych w poniedziałek rano. Ma to uspokoić sytuację na rynkach finansowych.

Niemiecki pakiet ratunkowy zakłada gwarancje kredytowe dla banków wysokości 400 miliardów euro. Do tego dochodzą kwoty przeznaczone na wykup kredytów przez państwo i zabezpieczenie ewentualnych strat - w sumie dodatkowe 100 miliardów euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.