Facebook Google+ Twitter

Niemiecki wywiad przekazywał Amerykanom informacje podczas wojny w Iraku?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-18 14:58

Opozycja w Niemczech twierdzi, że niemiecki wywiad przekazywał Amerykanom tajne informacje podczas wojny w Iraku. Zdaniem opozycyjnych deputowanych, świadczyłoby to, że mimo oficjalnego potępienia interwencji militarnej w Iraku, rząd kanclerza Schrödera był w nią faktycznie zaangażowany.

Przedstawiciele opozycji w Bundestagu zapowiedzieli dokładne zbadanie roli, jaką podczas wojny w Iraku odegrał niemiecki wywiad. Według wcześniejszych doniesień mediów, jego dwóch agentów miało przekazywać dowództwu Stanów Zjednoczonych cenne informacje. Dotyczyły one między innymi rozmieszczenia punktów irackiej obrony oraz tajnych bunkrów i pomieszczeń, w których mógłby ukrywać się Saddam Husajn i jego współpracownicy.

Niemieccy agenci byli aktywni nie tylko przed wybuchem wojny w Iraku, ale również po ataku Amerykanów. Rząd kanclerza Schrödera ostro sprzeciwiał się wówczas interwencji. „Jego oświadczenia, że nie ma nic wspólnego z wojną w Iraku, są nieprawdziwe" - oświadczył deputowany opozycyjnej FDP Max Stadler.

Opozycja zapowiedziała również, że zamierza wyjaśnić rolę, jaką w całej sprawie odgrywał obecny szef dyplomacji i kandydat SPD na kanclerza Frank-Walter Steinmeier. W czasie wojny w Iraku jako szef gabinetu Schrödera nadzorował on działalność służb specjalnych. Steinmeier zapewniał wcześniej, że nie wiedział o możliwym zaangażowaniu niemieckiego wywiadu w wojnę w Iraku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.