Facebook Google+ Twitter

Niemieckie fotoreportaże z okupacji Warszawy z II wojny światowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 14:05

W Warszawskim Domu Spotkań z Historią można oglądać niezwykłą wystawę - dwieście pięćdziesiąt zdjęć zrobionych w okupowanej stolicy. Na wystawie "W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie" pokazywane są zdjęcia zrobione przez niemieckich żołnierzy.

Zdjęcia są wyjątkowe, bo zrobiono je na potrzeby hitlerowskiej propagandy, a autorami zdjęć są żołnierze "Kompanii Propagandowych" - specjalnych oddziałów Wehrmachtu i Waffen-SS mających dokumentować niemieckie zwycięstwa.

Oglądając wystawę możemy poznać życie miasta w kolejnych latach okupacji - od zniszczeń w Kampanii Wrześniowej, poprzez tworzenie Getta, walki w Powstaniu Warszawskim aż po burzenie miasta po upadku Powstania.

Autorami wystawy są są historycy Danuta Jackiewicz i Eugeniusz Cezary Król. Jak wyjaśnia Danuta Jackiewicz, pokazywane zdjęcia znalazł w niemieckich archiwach profesor Eugeniusz Cezary Król. Wystawa jest też ważnym wydarzeniem we współpracy Polsko-Niemieckiej. Jak mówi Danuta Jackiewicz, wystawę zorganizowano dzięki dobrej współpracy historyków i archiwistów z obu krajów.

Zdjęcia pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie i z Archiwum Federalnego w Koblencji. W Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej w Warszawie wystawa będzie pokazywana do 2 listopada. W przyszłym roku wystawę będzie moźna oglądać w Niemczech - w Berlinie i w Koblencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.