Facebook Google+ Twitter

Niemieckie oko PO tuczy? Czyli jak to widzą za Odrą

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-10-27 12:22

Wybory w Polsce na pierwszych stronach niemieckich gazet? Od czasu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przemiany polityczne w naszym kraju odbijały się nikłym echem na ich łamach. Tym razem jest inaczej. Wiadomości24.pl zapraszają na przegląd prasy naszego zachodniego sąsiada.

http://www.ftd.de/ / Fot. screen ze strony http://www.ftd.de/Europa odetchnęła z ulgą

Tak tytułuje artykuł komentujący wybory w Polsce "Financial Times Deutschland". Dziennik cytuje kanclerz Niemiec Angelę Merkel, która oczekuje "znacznego rozluźnienia w stosunkach polsko-niemieckich i bratniego uścisku dłoni w polityce europejskiej". Również przewodniczący Komisji Unii Europejskiej José Manuel Barroso, liczy na zwrot w polskiej polityce zagranicznej. - Jestem pewien, że nasza współpraca z nowym polskim rządem będzie bardzo owocna - stwierdził Barroso w wywiadzie dla FTD.

Sztywna postawa braci Kaczyńskich pogorszyła stosunki między Polską i UE - czytamy dalej - również rażący i opryskliwy ton rządzących Polską w stosunku do Niemiec, utrudnił budowanie wspólnej polityki europejskiej i zaciążył na stosunkach między oboma krajami. - Zależy nam na na bliskich i dobrosąsiedzkich stosunkach z Polską - powiedział "Financial Times Deutschland" rzecznik prasowy rządzącej koalicji Thomas Steg. Według Stega, kanclerz Angela Merkel chce jak najszybciej spotkać się z nowym szefem polskiego rządu.

Przewodniczącą Związku Wypędzonych Erikę Steinbach cieszy zwycięstwo wyborcze polskiej opozycji: "Wszystkie resentymenty, z którymi mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia, miały swoje źródło po stronie polskiej. Mam nadzieję, że to historia". Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Ruprecht Polenz jest przekonany, że "podstawą przyszłej polskiej polityki zagranicznej będzie współpraca z Niemcami i innymi europejskimi krajami".

Odwrót od destrukcji - Tusk i Pawlak ręka w rękę

http://www.tagesspiegel.de/meinung/Kommentare-Polen;art141,2407167 / Fot. screen ze strony http://www.tagesspiegel.de/meinung/Kommentare-Polen;art141,2407167Tego zdania jest "Der Tagesspiegel". Według dziennika obaj politycy mają podobne zdanie o tym, jak powinna wyglądać przyszłość Polski. Przewodniczący PSL miał wyrazić swoje zaskoczenie, iż rozmowy dotyczące budowy nowego rządu przebiegły bez zakłóceń. Cytowany jest Donald Tusk, który uważa, że "ustanowiono nowy rekord Polski w szybkości negocjacji na temat najważniejszych stanowisk w rządzie". Pracę koalicji ma ułatwić fakt, że obie strony zainteresowane są bliską współpracą z Europą i pragną reform gospodarczych. Ponadto, zgodnie z wolą Pawlaka, ma dojść do ponownej decentralizacji władzy, która do tej pory koncentrowała się w rękach premiera Kaczyńskiego.

"Der Tagesspiegel" ostrzega czytelników przed utożsamianiem PSL z radykalną partią chłopską "Samoobrona" oraz, porównując koalicję PO z PSL, do długoletniego związku między niemieckimi CDU i CSU, liczy na owocną, partnerską współpracę rządzących Polską.

Piłsudski, Tusk i... Hitler

Skrajnie prawicowy tygodnik "National Zeitung" zajmuje się głównie życiorysem nowego polskiego premiera. Wspominając o jego polsko-kaszubskim pochodzeniu, wymienia dziadka Donalda Tuska, Józefa, który zmuszony w sierpniu 1944 r. do wstąpienia w szeregi Wehrmachtu, dezerteruje i już 24 listopada staje się żołnierzem polskiej armii w Wielkiej Brytanii. Historyk Tusk - czytamy dalej - ukończył studia w 1980 r., broniąc pracy magisterskiej na temat mitu Józefa Piłsudskiego, w końcówce rządów którego miało dojść do rozwoju przyjacielskich stosunków między Polską a hitlerowskimi Niemcami.

Tygodnik uważa poglądy szefa PO za "proniemieckie, proczeskie i prorosyjskie", będąc jednocześnie przekonanym o zachwycie Tuska śladami niemieckości w jego rodzinnym mieście, Gdańsku.

O fatalnej organizacji wyborów

http://www.readers-edition.de/2007/10/23/wahlen-in-polen-kaczyskis-haben-ausgetraeumt/ / Fot. screen ze strony http://www.readers-edition.de/2007/10/23/wahlen-in-polen-kaczyskis-haben-ausgetraeumt/pisze serwis internetowy Readers-edition.de. - w wielu większych miastach, jak Gdańsk, Kraków i Warszawa zabrakło kart do głosowania - dodając jednocześnie, że do urn wybrało sie najwięcej Polaków od czasu upadku komunizmu. Możemy przeczytać również o wyjątkowo wysokiej frekwencji wyborczej wśród Polaków za granicą kraju. Według Readers-edition.de polscy emigranci wybierali przede wszystkim PO, jedynie w Stanach Zjednoczonych zwycięzcą okazał się Kaczyński.

Radość z powodu frekwencji wyborczej

wyraża na łamach "Der Spiegel" Gisele Schwan, odpowiedzialna w rządzie federalnym za stosunki polsko - niemieckie. - Cieszę się również, że w dobrosąsiedzkie stosunki między zwykłymi obywatelami Polski i Niemiec, włożą wkrótce swój wkład polskie władze - stwierdziła Schwan - społeczeństwo Polski zasłużyło na stabilny rząd, po dwóch latach szarpaniny politycznej. Schwan jest zdania, że "Tusk uzyskał poparcie wielu wyborców, którzy nie zgadzali się z antyniemieckim kursem polityki braci Kaczyńskich".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

No to prawdziwy przełom, żeby nie powiedzieć...
na pewno wiesz, czego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy to zle ze p;isza o nas wreszcie dobrze
Napewno ktos zechce sobie upiec pieczen na naszym roznie wykorzystujac byc moze nasza naiwnosc,ale przeciez wybrano nowy rzad.
Miejmy nadzieje ze poradzi sobie z tym problemem,jednoczesnie nie zaostrzajac stosunkow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Imponująca jest ta dyscyplina i jednomyślnośc niemieckich polityków i mediów. Od Związku Wypędzonych poprzez gazetę biznesu po lewacki Tagesspiegel.
Naoliwiona, solidna maszyna do realizowania niemieckich interesów w polityce zagranicznej.
Imponujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję, że stosunki polsko-niemieckie ulegną znacznemu polepszeniu ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Ja po każdych wyborach robię sobie rundkę po Internecie w poszukiwaniu artykułów o Polsce :) Dwa lata temu Le Monde zamieściło ciekawe zdjęcie polskich wyborców - dwie zgrzybiałe staruszki w chusteczkach na głowach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie martwię się o zalew wniosków o zwrot ziemi niemcom. PO wygrała przecież na opolszczyźnie i na ziemiach odzyskanych. Nie może więc sobie pozwolić na zlekceważenie tej kwestii. Z pewnością PO podejmie jakieś działania legislacyjne, żeby tę sprawę uregulować. W stosunkach z Niemcami nie chodzi o to, żeby im we wszystkim ustępować, ale też nie o to, żeby Niemców wdwptywać w ziemię tylko dlatego, że są Niemcami. I,że nam się wszystko należy, bo my biedni tyle krzywd doznaliśmy. Racjonalizm- tego nam potrzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, myślę, że warto się zastanowić, co tak cieszy Niemców w wygranej PO. Mam nadzieję, że przedmówca ma rację "może będzie więcej dyplomacji, ale z pewnością nie będzie łatwiej. PO nie może się na wszystko zgadzać z Niemcami"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry materiał (+)
Raość Nimców ze zmiany polskiego rządu jest raczej normalna. Myślę, że nawet jesli wygrałby wybory LID byłoby podobnie. I nie chodzi tu o to , że od władzy został odsunięty PIS. To taka niemiecka sztuczka taktyczna. Stawiają w ten sposób PO w trudnej sytuacji mówiąc z PIS nie mogliśmy się dogadać, z PO na pewno będzie prościej. Może będzie więcej dyplomacji, ale z pewnością nie będzie łatwiej. PO nie może się na wszystko zgadzać z NIemcami tylko po to żeby pokazać: "MY POTRAFIMY SIĘ DOGADAĆ, A PIS NIE POTRAFIŁ"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak Niemcy mają się nie cieszyć? Formalnie jesteśmy z Niemcami w stanie wojny! Nie mamy podpisanego paktu pokojowego, więc nie mamy też formalnego porozumienia w sprawie naszych granic! Rząd AWS jak chciał to uregulować, to mu odmówiono.

Jak tylko Traktat Reformujący wjedzie w życie, to zostaniemy zasypani wnioskami o zwrot ziem dla wypędzonych Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.