Facebook Google+ Twitter

Niemieckie portale zlekceważyły wizytę Lecha Kaczyńskiego

"Czerwony dywan rozłożony przed Kaczyńskim okazał się bardzo krótki" - taki komentarz do wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Niemczech znalazł się na stronie onnachrichten.t-online.de. Co możemy przeczytać w niemieckim internecie na temat ostatniej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Berlinie? Niewiele...

W żadnym z najpopularniejszych niemieckich portali informacyjnych (wg Bitkom: Spiegel Online, bild.de, n-tv online, focus online,stern.de, faz.net, suededutsche.de, zeit.de, die welt online, express online -
portale o ogólnym profilu znalazły się wśród 20 najwyżej notowanych w rankingu) nie znalazła się wzmianka o spotkaniu Lecha Kaczyńskiego z Angelą Merkel. Jednak po wrzuceniu w wyszukiwarkę kluczowych słów: „Polen, Besuch, Kaczyński” znalazłam kilka notatek, podkreślających szczególnie optymizm prezydenta Kaczyńskiego i rezerwę strony niemieckiej.

welt.de


„Kaczyński wykorzystuje Berlin jako arenę kampanii wyborczej” - taki nagłówek znajdziemy na jednej ze stron portalu. Artykuł (napisany jeszcze przed spotkaniem) sugeruje, że wybór przez Lecha Kaczyńskiego tematów wizyty - traktat reformujący i kwestie bilateralne był związany ze zbliżającymi się w Polsce wyborami do Sejmu. Spotkanie miałoby - zdaniem autora - na celu przekazanie optymistycznego obrazu stosunków polsko-niemieckich i tym samym odebranie mocy zarzutom stawianym przez polską opozycję. „Bez względu na to w jaki sposób rozmowy będą przebiegać, Kaczyński zrobi wszystko, aby na tydzień przed wyborami do parlamentu udowodnić opozycji, że jego polityka zagraniczna nie jest aż tak fatalna” czytamy w welt.de.

Na tym samym portalu znajdziemy artykuł p.t.: „Kaczyński szerzy swój własny optymizm” napisany już po wizycie Lecha Kaczyńskiego. Polski prezydent przyjechał do Berlina z własnej inicjatywy, aby omówić tzw. klauzulę Joaniny, dającą możliwość przejściowego zablokowania większościowych decyzji. Wg welt.de Angela Merkel unikała bezpośrednich wypowiedzi w kwestiach spornych. Nie dała się również skłonić do ponownego oświadczenia na temat roszczeń finansowych niemieckich wypędzonych. Kilkakrotnie już stwierdziła, że ani prawnie, ani politycznie nie widzi możliwości wspierania takich roszczeń. Ze względu na kampanię wyborczą w Polsce wizyta była potraktowana ze świadomym dystansem ze strony niemieckiej.

Onnachrichten.t-online.de


Wg tego portalu niemiecka dyplomacja świadomie ograniczyła wizytę a „czerwony dywan rozłożony przed Lechem Kaczyńskim okazał się bardzo krótki”. Przewidziane po południu spotkanie z prasą odbyło się – inaczej niż zaplanowano – przed rozmową Angeli Merkel z Lechem Kaczynskim. Reporterzy musieli zadowolić się krótkimi oświadczeniami ze strony polityków. Spotkanie z prezydentem Horstem Koehlerem, o które prosił prezydent Kaczyński również się nie odbyło – oficjalnie z przyczyn organizacyjnych. Ogólnie panowała opinia, że nie należy robić nic, co mogłoby zostać powiązane ze zbliżającymi się w Polsce wyborami do parlamentu.

www.tagesspiegel.de


Notatka na stronach internetowych "Tagesspiegel" jest, w odróżnieniu od poprzednich, napisana bez obrazowej - niezbyt przyjaznej dla Kaczyńskiego - retoryki. Nie dowiadujemy się z niej jednak nic nowego. Czytamy o optymizmie polskiego prezydenta dotyczącym sporu o traktat reformujący - ostateczna decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu na szczycie UE - jak również o chęci uzyskania ponownej deklaracji Rządu Federalnego w sprawie odszkodowań dla wypędzonych i odmowie ponownego zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Angelę Merkel. "Tagesspiegel" wspomina również o rezerwie, z jaką potraktowano wizytę prezydenta Kaczyńskiego i o odwołaniu wcześniej zapowiedzianej konferencji prasowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.10.2007 00:10

No właśnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ przecież Niemcy jako kraj oraz niemieckie media biorą czynny udział w kampanii wyborczej w Polsce ludzie czy wy naprawdę macie klapki na oczach?, czy to tylko głupota?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i słusznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.10.2007 08:53

I pokazalas... To przykre, jednak wine za ten stan rzeczy ponosi polityka zagraniczna panow Kaczynskich. Ponadto moge z czystym sumieniem zapewnic wszystkich watpiacych o obiektywizmie autorki - zgadza sie i ranking i informacje (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę starałam się o obiektywizm ( dlatego szukałam najpierw wg rankingu portali a nie wybrałam przypadkowych artykułów) Samej mi było przykro. Niestety, czy ktoś chce wierzyć, czy nie, tak nas widzą nasi niemieccy sąsiedzi. Można to sprawdzić w raporcie medialnym: „Niemcy o Polsce i Polakach. Polska w mediach niemieckich w latach 2006-2007" Ja tylko dodam, że nie kierowałam się politycznymi przesłankami. Chciałam tylko pokazać jak to wygląda "z drugiej strony".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.10.2007 23:07

W niemieckiej TV też nie wiele było, a powinno ze względu na obecne stosunki pomiędzy naszym rządem a Niemcami...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.10.2007 22:45

(+) Dzięki za informacje, są bardzo potrzebne i w Polsce niedostępne - jak widać po emocjonalnej reakcji Pana "zkamera" który pomylił nawet premiera z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaczyński przed wyborami chce poprawić swój wizerunek na arenie międzynarodowej, to oczywiste

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.10.2007 20:22

Nie wiem, jaki jest cel niniejszych rewelacji. Niby powinieniem wierzyć osobom znającym języki naszych sąsiadów, ale sam nie wiem, czy zaprezentowany wybór opinii jest kompletny. A może wizyta miała charakter czysto roboczy? Dziennikarze piszą, co piszą, ale pisać można wiele i nie zawsze na temat. Tutaj widzę wyraźny cel ukierunkowania czytelnika na taki obraz Premiera, który kreują jego przeciwnicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.