Facebook Google+ Twitter

Niemieckim europosłom nie podoba się raport o Gazociągu Północnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-08 14:27

Raport polskiego europosła o zagrożeniach związanych z budową Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku nie podoba się niemieckim deputowanym, którzy chcą wprowadzić do niego zmiany.

Dziś minął termin składania poprawek do dokumentu autorstwa Marcina Libickiego z PiS, przewodniczącego komisji petycji Parlamentu Europejskiego.

Raport stwierdza, że budowa gazociągu, łączącego Rosję z Niemcami, a omijającego Polskę, zagraża środowisku naturalnemu i najlepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie go drogą lądową. Jednak niemieccy europosłowie, głównie z grupy Chadeków i Socjalistów, nie chcą krytycznie mówić o inwestycji. Złożyli więc poprawki podkreślające potrzebę budowy rurociągu, który zaopatrzy Europę w gaz, a jednocześnie kwestionujące skalę inwestycji i jej zagrożenia.

Marcin Libicki w rozmowie z Polskim Radiem przyznaje, że jeśli poprawki zostaną przegłosowane, osłabią wymowę dokumentu. Podkreśla, że propozycje zmian są niepokojące i nie do zaakceptowania. Jak dodaje, los dokumentu w tej sytuacji jest nie do przewidzenia.

Raport mówiący o zagrożeniu ekologicznym ma utrudnić budowę gazociągu, dlatego europosłowi zależy na zachowaniu krytycznego tonu. Jeśli większość Parlamentu uzna, że inwestycja jest szkodliwa dla środowiska, wtedy Komisja Europejska, która obecnie popiera projekt, będzie musiała wziąć ten głos pod uwagę.

Głosowanie nad raportem w komisji petycji odbędzie się pod koniec maja. Natomiast Parlament Europejski zajmie się dokumentem na lipcowej sesji plenarnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.