Niemka historyczną mistrzynią olimpijską w skokach narciarskich!

Carina Vogt została pierwszą mistrzynią olimpijską w skokach narciarskich. Na historycznym podium w Soczi stanęły też Daniela Iraschko-Stolz i Coline Mattel. Natomiast wielka faworytka Sara Takanashi zajęła dopiero czwartą pozycję!

Carina Vogt (Niemcy) / Fot. AiluraKonkurs na skoczni normalnej kobiet (HS 106) to nowa konkurencja w programie zimowych igrzysk olimpijskich. Wcześniej była ona rozgrywana za to na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym - w 2009, 2011 i 2013 roku. Na liście startowej historycznych zawodów znalazły się nazwiska trzydziestu skoczkiń. Nie było wśród nich Polek. Jako główną kandydatkę do zwycięstwa wskazywano Sarę Takanashi, która w obecnym sezonie wygrała niemal wszystkie konkursy Pucharu Świata i już ma zagwarantowaną Kryształową Kulę.

Zagrozić Japonce miały Carina Vogt z Niemiec, Daniela Iraschko-Stolz z Austrii oraz zawodniczka gospodarzy - Irina Awwakumowa. Pierwszą serię wygrała Vogt. Niemka uzyskała odległość 103 m i nad drugą Francuzką Coline Mattel (99,5 m) miała 1,1 pkt przewagi przed serią finałową. Natomiast dopiero trzecia była Takanashi (100 m; 2,7 pkt straty), a piąta Iraschko-Stolz (98,5 m; 6,6). Z kolei Awwakumowa skoczyła 98,5 m, ale uzyskała niezbyt wysokie noty i została sklasyfikowana na szesnastej pozycji (12,4 pkt straty).

Wyniki rywalizacji na skoczni normalnej mężczyzn

W drugiej serii znakomicie zaprezentowała się Daniela Iraschko-Stolz. Austriaczka skoczyła aż 104,5 m i długo utrzymywała się na prowadzeniu. Pierwsze miejsce odebrała jej dopiero Carina Vogt. Skok na odległość 97,5 m zapewnił Niemce historyczne mistrzostwo olimpijskie. Vogt wygrała z Iraschko-Stolz tylko o 1,2 pkt. Natomiast medal brązowy wywalczyła Coline Mattel, która w skoku finałowym uzyskała również odległość 97,5 (2,2 pkt straty). Tym samym doszło do sensacji - Sara Takanashi pozostała bez medalu! Utytułowana Japonka w finałowej próbie skoczyła 98,5 m i olimpijską rywalizację zakończyła tuż za podium (4,4 pkt straty). Z kolei Irina Awwakumowa w serii finałowej wylądowała na 94,5 m i zajęła miejsce szesnaste (25,2 pkt straty).