Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23151 miejsce

Niemka i Polka mogły cierpieć tak samo - recenzja filmu "Mój dom"

Wczoraj w Księgarni Instytutu Reportażu "Wrzenie Świata" w Warszawie odbył się pokaz filmu dokumentalnego Magdaleny Szymków o wypędzeniu, którego doświadczyła nie tylko jej babcia.

Janina Grześkowiak, polska główna bohaterka filmu i jednocześnie babcia reżyserki, Magdaleny Szymków. / Fot. Wajda StudioPodczas II wojny światowej nikt nie czuł się bezpiecznie nawet we własnym domu. Nagle mogli tam wkroczyć żołnierze i dać 15 minut na wyprowadzenie się. - Nie można było zabrać ze sobą nawet lalki - opowiadała w filmie Janina Grześkowiak, która miała 10 lat, gdy jej rodzinie kazano wynieść się z Wołynia.

W podobnym okresie w Szczecinie mieszkała Annemarie Liermann. Niemka właśnie tam się urodziła; była nawet chrzczona wodą z Odry. Jako młoda dziewczyna często słyszała krzyki kobiet gwałconych przez Sowietów. - Wtedy zaczęła się ta głupia wojna - mówi Annemarie, myśląc o roku 1943. Wcześniej czytała o konflikcie zbrojnym tylko w nekrologach.

Straszna rzeczywistość tamtych lat przewróciła porządek świata do góry nogami. Oprawcy dla nikogo nie mieli litości i lubili upokarzać bezbronnych. Janina Grześkowiak wspominała pewną zamożną kobietę, która zawsze nosiła białe rękawiczki i kapelusz. Podczas wojny powiesiła się, bo kazano jej paść owce.

- Realizacja dokumentu była bardzo męcząca dla moich bohaterek - opowiadała Magdalena Szymków. Obie panie starały się nie okazywać silnych emocji. - Już w życiu bardzo dużo się napłakałam, wystarczy - mówiła reżyserce babcia.

Rodzinie Janiny Grześkowiak w tym trudnym czasie towarzyszył jamnik. Trzeba było dzielić się z nim jedzeniem i sprowadzać do schronu podczas bombardowania. Jednak pewnego dnia psa przejechała rosyjska ciężarówka. Jej kierowca się zatrzymał i po francusku wyjaśnił młodej Janinie, że nie chciał skrzywdzić zwierzęcia - po prostu nie dał rady go ominąć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.