Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1274 miejsce

Niemy protest osób niesłyszących

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-03-20 09:29

Do redakcji Wiadomości24.pl dotarł tekst protestu osób niesłyszących, które czują się dotknięte materiałem, który przedwczoraj pojawił się w Faktach TVN. Dziennikarce Renacie Kijowskiej zarzucają nierzetelne przygotowanie materiału, który ukazywał sytuację niesłyszących maturzystów.

My, głusi obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, użytkownicy Polskiego Języka Migowego i członkowie społeczności Głuchych PROTESTUJEMY przeciwko jawnej dyskryminacji naszego środowiska i represjom wymierzonym w naszą kulturę i nasz język, które zostały zademonstrowane w wieczornym wydaniu Faktów TVN w dniu 18.03.2008. Rażąca niewiedza prezentowana przez dziennikarkę Renatę Kijowską świadczy o tym, iż nie zasięgnęła ona informacji o stanie edukacji wśród środowiska, którego najbardziej to dotyczy – czyli nas, Głuchych. Czy nikogo nie interesuje to, co my sądzimy? To, czego byśmy chcieli i co uważamy za najlepsze dla nas samych?

• Dlaczego w pokazanym materiale podano nieprawdziwą informację, jakoby uczniowie Ośrodków Szkolno-Wychowawczych posługiwali się językiem miganym, czyli Systemem Językowo-Migowym, który jest „migową wersją języka polskiego”? Zdecydowana większość z nich posługuje się PJM. Czemu nie podano przy tej okazji informacji, że SJM jest „spolszczoną” wersją PJM, z której usunięto między innymi wiele jednoznacznych znaków, czyli właśnie synonimów? Czy pani Małgorzata Chronowska zdaje sobie z tego sprawę, czy też woli przyczyn owej „nieznajomości synonimów” szukać w prymitywizmie języka migowego?
 / Fot. Screen ze strony http://www.niemyprotest.pl/
• Dlaczego urzędnicy z Ministerstwa Edukacji przez „wyrównywanie szans głuchych uczniów” rozumieją obniżanie im poziomu edukacji do takiego, w którym wystarcza rozumienie najprostszych słów? Dla nas wyrównaniem szans byłby dostęp do edukacji w naszym naturalnym języku migowym, którym jest PJM. Tymczasem w żadnej szkole dla głuchych PJM nie jest przedmiotem nauczania. Niewielu nauczycieli zna PJM, zdecydowana większość z nich posługuje się SJM, co istotnie wydłuża proces uczenia się języka polskiego przez głuchych uczniów.

• Posługiwanie się w edukacji językiem miganym, czyli SJM, jest ogromną krzywdą dla niesłyszących dzieci, które nagle muszą się nauczyć migać zupełnie inaczej, niż dotąd to robiły, tak samo, jak obniżanie im poziomu wykształcenia, „bo język polski jest dla nich za trudny”. Czy Polakowi znającemu podstawy języka francuskiego nie byłoby trudno zdać francuski odpowiednik matury?

• Problem niezrozumienia przez abiturientów poleceń został już dawno rozwiązany w CKE
przez przeformułowanie poleceń tak, by były dostosowane do ich poziomu językowego bez zmiany wymagań programowych. Zatem można wnioskować, że prezentowani w programie uczniowie nie zostali poinformowani przez nauczycieli o obecnych wymaganiach maturalnych.

• Czy Pani redaktor zapoznała się ze statystykami dotyczącymi ilości osób głuchych, które zdały egzaminy maturalne w ostatnich latach w różnych szkołach w Polsce? Np. w warszawskim Instytucie Głuchoniemych w 2006 roku 100% przystępujących do matury z języka polskiego zdało ją.

Nieznajomość rzeczywistych problemów naszego środowiska przez osoby słyszące jest naszą wielką bolączką. Głosy nielicznych autorytetów, jak m.in. prof. Świdzińskiego, toną w zalewie nieprawdziwych informacji o nas samych. Podczas gdy na Zachodzie odchodzi się od doktryny oralizmu, którą posługują się szkoły dla niesłyszących, to w Polsce zapuszcza ona korzenie jeszcze głębiej. Jesteśmy bardzo zawiedzeni faktem, że jedna z największych telewizji w Polsce się do tego przyczynia, zamiast pełnić misję prawdziwie informacyjną i społeczną.


Zachęcamy do podpisania się pod protestem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

pi
  • pi
  • 20.06.2011 18:42

Nieszczęściem Głuchych i niedosłyszących jest to, że są mniejszością i mają małą siłę przebicia, głownie dlatego, że są przez większość niezrozumiali. Myślę, że trzeba rozgraniczyć dwie sprawy: obronę własnej tożsamości i prawa do posługiwania się językiem, który uważacie za wasz własny i naturalny i drugą kwestię jaką jest związana z tym wasza dobrowalona izolacja. O ile pierwsza sprawa jest oczywista i macie do tego jak najbardziej prawo, o tyle zamykanie się na ludzi słyszących i wymaganie by to oni się do Was dostosowywali, jak póki co nie znając Was zupełnie nie mają ku temu żadnej motywacji, jest naiwnością i po prostu sobie szkodzicie. Miejcie swój język ale uczcie się także języka dla was obcego, ale takiego, który pozwoli Wam mieć wpływ na Waszą sytuację i na jej zmianę, by potem nie traktowano was jak przygłupów, by słyszący w ogóle wiedzieli, że istniejecie. Jak chcecie walczyć o swoje prawa jak mało kto Was rozumie? Skoro to co robicie i to jak to robicie do tej pory by zmienić swoją sytuację nie przynosi efektu, to trzeba zmienić metodę, to oczywiste. Dla osób słyszących Wy jesteście totalną abstrakcją, nie interesują się Wami, bo nie mogą się z Wami porozumieć i w takiej sytuacji słyszący nic nie zrobią by to zmienić. Paradoksalnie to Wy musicie z nimi najpierw nawiązać kontakt, czy się Wam podoba czy nie, Takie jest życie, jak ktoś jest w mniejszości i ma małą siłę przebicia nie ma lekko. Wy sami sobie robicie pod górkę nie chcąc poznać sposobu w jaki możecie komunikować się nie tylko z Głuchymi, ale i słyszącymi, dajcie sobie szansę, na to by móc swobodnie decydować o własnym losie i o tym czy chcecie mieć znajomych tylko Głuchych czy też wśród osób słyszących. Jeżeli będziecie bardziej widoczni, bardziej "słyszalni" wtedy inni wyjdą też Wam na przeciw, bo teraz nie ma komu, Was nie widać po prostu. Najlepiej zamknąć się w klatce. Słyszący także muszą uczyć się jężyków dla nich obcych, Wy podobnie i tak do tego podejdźcie. Nikt nie ma zamiaru odbierać Wam waszej tożsamości, ale Wy nie odbierajcie sobie też wolności wyboru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Linki zostaly skasowane wiec
Kto nie widzial banera to tu moze go zobaczyc
http://img518.imageshack.us/img518/7629/faszyzmipjmcw5.gif

Nie chodza te fotki
http://ipjm.blogspot.com/
http://migowy.profeo.pl/

http://migowy.i-fora.net/

Baner ktory tak czesto pokazywany to tu macie gifa

http://img518.imageshack.us/img518/7629/faszyzmipjmcw5.gif

Komentarz został ukrytyrozwiń

SPYTAJCIE SIE FASZYSTOW Z IPJM CZEMU UKRADLI NAZWE "POLSKI" I PODSZYLI SIE POD POLSKI JEZYK MIGOWY

na naturalny jezyk gluchych zwrocono uwage dopiero pod koniec lat 90-tych.

niemy protest jest tylko nienawiscia do slyszakow.

http://migowy.blogspot.com/

FASZYSCI Z IPJM NIE WALCZA O MIEJSCA PRACY oni nie WALCZA O WARUNKI SOCJALNE oni walcza zeby napchac sobie pieniedze gluchymi
Dlaczego IPJM od roku 2004 ukradl nazwe PJM ?
Na terenie Rzeczypospolitej mieszkają rózne nacje mnieszosciowo-narodowe. Naprzyklad Romowie (Cyganie) mieszkaja z dziada pradziada na terytoriom Polski. Nie slyszalem zeby Cygan nazywal jezyk romanipen polskim Fakt mieszka na terytorium Polski ale nigdy on nie bedzie polskim. Podobnie jest z Zydami (posługujący się początkowo językiem hebrajskim.)dzis Jidysz, ייִדיש .
Nie słychać, żeby Romowie w Polsce wymagali od Rdzennych obywateli Polski aby Ci uczyli się jezyka romanipen. Swoja kulture pielegnuja utrzymuja jezyk romanipen. Nie żadają, żzeby ich jezyk romanipen byl polski ani urzedowy( i nie chcą Tlumaczy polsko-cyganskich)

Stowarzyszenie IPJM od samego poczatku zaczęło siać nienawić do slyszakow i do jezyka polskiego. Przechwycilo nazwe, od roku 2004 ze to ich język będzie sie nazywac polski (migamy w Polsce ). Wedlug IPJM-u w PZG, w Szkolach dla nieslyszacych, urzędach a nawet w TV to migają w innym Kraju niz Polska xDDDDD . IPJM, nazwa "polski" nie jest potrzebna . Jest to tylko efekt propagadowy. (Czlonkowie IPJM nie chcą dwoóh jezykow)

Ten link pozkazuje cenzure Zarzadu IPJM Czlonkinie Agnieszke Klimczewską.
http://members.lycos.co.uk/ipjm/prezes-Tomaszeski-IPJM.gif
W zyscy są zezorientowani nawet nieslyszacy. Temat dlaczego Glusi nie chca SJM-u . Temat tak bardzo nie pasowal Faszystoskiej Organizacji o nazwie IPJM ( ktorej prezesem jest Piotr Tomaszewski) W tym samym dniu 4 marca temat zostaje zablokowany Czlonek Zarzadu IPJM pania Agnieske Klimczewska.( Na kłódke). Odblokowany po usunieciu ludzi zadajace pytania.
Bardzo Zalezy Zarzadowi IPJM nie poruszał tego tamatu.
Trzeba wyjasnic IPJM i Gluchym ze kazdy Jezyk Migowy jak rowniez Pismo jest Systemem.(to system, umownych znakow, za pomocą których można utrwalić lub wyrazic jezyk mówiony . Zarowno Naturalny Jezyk Gluchych jak i Polski Jezyk Migany są Systemami.
Wikipedii prowadzonej przez Internautow wprowadzaja faszywe nazwy.
Wolnej eEncyklopedii Wikipedia jest wiele bledow miedzy innymi ten prwowadzony przez Organizazje nienawidzaca jezyka polskiego IPJM odnosnie polskiego jezyka miganego . (Nie miganego w Polsce)
Jesli tego IPJM nie rozumie to oznacza ze są Organizacja Faszystoska.
Jeżeli mi nie wierzycie . Napiszcie to na Forum Organizacji IPJM wwww.deaf.pl małe zdanie żę SJM czy Jak ktos woli Polski Jezyk Migany jest jezykiem . Zostanie zbanowany . Posty wyrzucone lub edytowane i zmienione.
O co w tym wszystkim chodzi ?
Dlaczego Czlonek Zarzadu IPJM Agnieszka Klimczewska ma taką nienawiść do polakow slyszakow i do jezyka polskiego ?

http://migowy.blogspot.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

to co napisze moze szokoac ale moim zdaniem ma to znamiona Faszyzmu

Baner ONSI i IPJM -u ma znamiona FASZYZMU - jesli nie to wyprowadz mnie z bledu pliiiiiiiss

wszyscy glusi ktorzy sa oburzeni banerem
link
http://faszyzm.jof.pl/

niech zglaszaja to do wszystkich urzędów
szkół organizacji nawet do prokuratury i na policje
(ja wysłałem dwa email) Wasz głos też jest ważny

jesli uwazaja podobnie że to ma znamiona Faszyzmu
(nie chca polskiego jezyka

faszyzm jest scigany prawnie w polsce
zobacz baner

http://faszyzm.jof.pl/

kto odpowiaa za taki baner ?

żadamy ukarania winnego pod banerem kryje sie dyrekcja onsi i IPJM
nie pozwilimy zeby Faszyzm sterowal gluchymi


http://www.kulas.ugu.pl/faszyzm.gif

Posłuchaj. wcześniej czy póżniej takie głosy się pojawią.

Jeśli moje przypuszczenia sprawdzą się, że to są znamiona Faszyzmu ,

Państwo Polskie nie powinno dofinsowywać Onsi i IPJM (tepić to, tak
robią na całym świecie)

na polskiej domenie mniem sądzić Faszysci domagają się zlikwidowania
polskiego jezyka


oderwanie się jezykowo od IV Rzeczypospolitej będzie oznaczłow
Getto gluchych

jesli OnsiI (moze tez IPJM. czyj jest baner) żadają Getta dla
głuchych...

Nie ma potrzeby , żeby człowiek słyszący(ciężko pracujący)
płacił z swoich podatkow na dozbrajanie Faszystów.
IPJM I OnsiI nie wie co czeka gluchego, potem jak nie bedzie znal
polskiego jezyka .

wazne pomysl !
co zrobi gluchy nie znając polskiego jezyka ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcę być obiektywny.
ten list napisał IPJM a nie głusi
IPJM to klan rodzinny . NIc nie ma wspólnego z Instytutem.
[url]http://ipjm-rece-precz-od-protestu.jof.pl/[/url]
http:// pjm-rece-precz-od-protestu.jof.pl/

Chcieli zrobić szum. Nic nie mają . Nawet nie ma z kim rozmawiac.

Dla informacji wszystkich podaje "

KAZDY JEZYK MIGOWY JEST SYSTEMEM !!!
NIE MA ZNACZENIE CZY JEST TO SJM CZY NJG (naturalny j. gluchych)

Język Migowy( Migany SJM PJM NJG) ---> to SYSTEM umownych znaków, za pomocą których można wyrazić język mówiony.

Nawet znaki (gesty) Głuchych są umowne . Umawiają się że tak będą migać i to jest SYSTEM. nawet naturalny jezyk głuchych .Różnica polega na tym, że macie inną gramatykę

PZG też duzo nie robi dla Głuchych ale IPJM to typowi KŁAMCZUChY.

Z Klamczuchami i oszustami nie rozmawia sie.

[a="http://ipjm-rece-precz-od-protestu.jof.pl/"]http://ipjm-rece- recz-od-protestu.jof.pl/[/a]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry ze nie zrobiłem tu komentarzu ale nie chce robic plagiatu
proszę zajrzeć do tematu :
http://forum.alldeaf.pl/viewtopic.php?t=3484
tam duzo pisze o IPJM.
Uwzajcie Bo IPJM oszukuje co im na kazdym kroku będę wykazywal.

Jutro napisze posta na temat jak Cudownie IPMowcy beda kazdemu wręczac mature.
Polska jest jedynym krajem w ktorym IPJM zagwarantuje kazdemu mature w ekspresie xDDDDD

Niemy Protest popieramy IPJMowcow oszustow Mowimy NIE .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zosiu, mówiłem o PODSTAWACH, czyli o najbardziej niezbędnych znakach. Ale sama musisz przyznać, że przy dobrej woli to naprawdę nie jest jakiś strasznie trudny język - tym bardziej, że mówimy o jego polskiej odmianie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam byłem zdziwiony, że w Faktach przedstawiono niesłyszących trochę jak niedorozwiniętych umysłowo, którzy nie potrafią zdać matury (przynajmniej takie odniosłem wrażenie). Na pewno nie wynikło to ze złej woli redaktor Kijowskiej, ale niesmak zostanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytam Wasze wypowiedzi i zastanawiam się czy wiecie ci mówicie. Czy mieliście kiedykolwiek kontakt z niesłyszącymi? Mam wrażenie, że nie. Ponieważ np. nie da sie nauczyć j. migowego w 3 tygodnie, MIGOWEGO! Nie kilku znaków języka miganego, bo to jedynie mała cząstka ze znajomości migania.
A jeśli chodzi o nauczycieli w szkołach dla niesłyszących, to przecież oni korzystają z języka miganego bo jest prostszy dla słyszących. żaden problem nauczyć sie znaków, i przy tym korzystać z gramatyki polskiej, w to nie trzeba włożyć pracy ani sił. Natomiast już przy migowym liczy sie mimika twarzy, elastyczność, wyobraźnia i wiele innych cech...
Ja osobiście uczę się migać od ponad roku. A gdy rozmawiam z niesłyszącymi wciąż zaskakują mnie nowymi znakami czy sposobem opisywania różnych sytuacji - tego nie da się znaleźć w radnym słowniku. A i oni sami(tzn niesłyszący) zawsze twierdzą, że aby słyszący migał naprawdę dobrze potrzeba przynajmniej pięciu lat... gdy ktoś jest zdolny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Język migowy wcale nie jest trudny. Nauczyłem się podstaw w ciągu 3 tygodni. Nie migam płynnie, ale w podstawowych sprawach jestem w stanie się dogadać. Trochę chęci, samozaparcia i najlepiej ktoś, kto miga jako nauczyciel i jazda Panie i Panowie... a miganie przydaje się bardzo. Szczególnie na przykład w klubach, gdzie muzyka czasami wyklucza normalną rozmowę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.