Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10010 miejsce

Nieobowiązkowe OFE - sposób na łatanie dziury budżetowej?

Pomysł Fedak o zniesieniu obowiązku uczestniczenia w Otwartych Funduszach Emerytalnych początkowo spotkał się z ostrą krytyką, jednak teraz jest brany pod uwagę.

Donald Tusk i Waldemar Pawlak / Fot. Radek PietruszkaKażdy, kto jest urodzony po 1 stycznia 1969 roku, musi w ciągu miesiąca od podpisania pierwszej umowy o pracę, zawrzeć kontrakt z jednym z funduszy emerytalnych. W razie nie podjęcia żadnej decyzji, ZUS wzywa go do zawarcia takiej umowy, a potem przydziela fundusz losowo.

Joanna Fedak wpadła na pomysł zniesienia obowiązku uczestnictwa w funduszach emerytalnych. Projekt ten spotkał się z falą krytyki i ostatecznie został wycofany. Jak czytamy w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej, z wypowiedzi premiera Donalda Tuska wynika jednak, że pomysł Fedak jest brany pod uwagę. Projekt popiera również OPZZ i PiS.

Pomysł Fedak zyskał przychylność, ponieważ dług publiczny ciągle się powiększa m.in. za sprawą OFE, które wykupuje rządowe obligacje. Leszek Balcerowicz ma jednak na ten temat inne zdanie

Wraz z rezygnacją z OFE wszystkie składki wpływałyby do ZUS. W takim wypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaciłby je obecnym emerytom. Dla przyszłych, jak wyliczyli ekonomiści, zostałyby "głodowe emerytury".

Wprowadzenie możliwości rezygnacji z OFE mogłoby spowodować inne, niepożądane skutki. Większość Polaków, gdyby to nie było konieczne, nie inwestowałaby w prywatne ubezpieczenia emerytalne.

Przedstawiciele OFE są zdezorientowani, gdyż realizowany projekt emerytur diametralnie różni się od nowych, proponowanych rozwiązań. Mają jedynie nadzieję, że aktualne doniesienia, nie są sposobem na załatanie dziury budżetowej.

- Szukanie oszczędności w zawieszaniu przekazywania składki lub w redukcji składki to są najprostsze rozwiązania, bo tam są duże pieniądze - mówi Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji w związku ze zniesieniem obowiązku uczestnictwa w OFE. Jak na razie jest to w sferze rozważań. Wiadomosci24.pl poinformują Was o konkretnych decyzjach w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Martines
  • Martines
  • 17.11.2010 22:37

żenujące i śmieszne.
Najlepiej w ogóle nie zbierajmy na emeryturę, bo "jakoś to będzie".

najlepiej 11sto letnią skarbonkę od razu przelać na konto ZUS i wykorzystać na diety posłów i senatorów, bo oni muszą dobrze zarobić... a jeszcze kampania niech kosztuję więcej, a pieniędzy nie inwestujmy, wrzućmy do dziury (ZUSu) i niech leżą wirtualne pieniążki i czekają... aż się i ZUS zlikwiduje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak państwo może zmuszać ludzi do przymusowego udzialu w prywatnym biznesie?... Wlaściwie bez zadnych gwarancji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dodo
  • dodo
  • 17.11.2010 19:36

Panie Rostowski coś Panu szczęka opadła.No no taki geniuś ekonomiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.