Facebook Google+ Twitter

Nieodebrane wygrane - kolejna akcja PR Totalizatora Sportowego?

Uległość dziennikarzy wobec Totalizatora Sportowego i bezkrytyczne powtarzanie informacji jest zaiste zadziwiające i zastanawiające. Mamy właśnie kolejny tego przykład - jego omówienie poniżej.

Przemysław Stasz, specjalista w Zespole PR i Komunikacji Totalizatora Sportowego, cytowany w artykule Krzysztofa Kalkowskiego pt. „Prawie milionerzy. Co się dzieje z nieodebranymi wygranymi w Lotto?” opublikowanym w portalu Wiadomości24 3 marca powiedział m.in.: „Celem Totalizatora Sportowego w zarządzaniu pulą nieodebranych wygranych jest zapewnienie mechanizmu powrotu pieniędzy do grających, w jak najkrótszym czasie i maksymalnym stopniu. Stąd też opracowany został mechanizm gwarantowania i dokładania do puli w Lotto - środki na te cele pochodzą m.in. właśnie z puli nieodebranych wygranych. Jeśli np. w gwarantowanej puli 2 mln zł Lotto zabraknie części pieniędzy, to są one dopłacane właśnie z nieodebranych wygranych. To samo dotyczy dopłaty do określonego poziomu puli".

Czy to prawda, a może pół lub nawet ćwierć prawda?


Przyjmijmy, że prawdziwa jest podana w artykule wartość nieodebranych wygranych: około 3 procent wszystkich wygranych i zobaczmy jak to wyglądało w roku 2011 w oparciu o monitorowane dane o sprzedaży i wygranych, w grach Totalizatora Sportowego.

Zacznijmy od LOTTO, czyli dla starszych graczy "Dużego Lotka", który generuje około połowy przychodów Totalizatora: Łączna sprzedaż, czyli suma wpłaconych przez graczy stawek w tej grze w roku 2011 to prawie 1 miliard 600 milionów złotych. Zgodnie z regulaminem gry na wygrane powinno i zostało przeznaczone 51 procent tej kwoty, czyli około 815 milionów złotych. Jeżeli gracze faktycznie nie odebrali 3 procent wygranych, to nie odebrali około 25 milionów złotych. A ile z tej kwoty do nich wróciło dzięki „mechanizmowi gwarantowania i dokładania do puli w Lotto”?

Zgodnie z regulaminem gry ten „mechanizm” to gwarancja uzupełnienia puli głównej wygranej (czyli na trafione „szóstki”) do 2 milionów złotych w edycjach bez kumulacji tej puli, jeżeli jest ona faktycznie mniejsza (tu przypomnienie: do puli na „6” trafia 44 procent ogólnej puli na wygrane w edycji). Takie uzupełnienie puli do 2 milionów miało miejsce w 2011 roku, po razie, czterokrotnie: w lipcu, sierpniu, listopadzie i grudniu – łącznie na kwotę nieco ponad 2,5 milionów złotych.


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.