Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10486 miejsce

Nieoficjalny leksykon Harry'ego Pottera trafia do księgarń

Po roku sporów i procesów sądowych Steve Vander Ark dopiął swego. Jego „The Lexicon”, nieoficjalna encyklopedia Harry’ego Pottera, wczoraj pojawił się w księgarniach – mimo że długo sprzeciwiała się temu autorka serii, J.K. Rowling.

"The Lexicon" autorstwa Steve'a Vander Arka wreszcie trafił do księgarń / Fot. materiały prasowe RDR BooksNa całym świecie jest kilkadziesiąt różnych encyklopedii i leksykonów „Harry’ego Pottera”, jednak – jak zapewniają Vander Ark i jego wydawca – „The Lexicon” jest najobszerniejszym i najbardziej kompletnym. Słowa te nie są pozbawione podstaw, gdyż książka stanowi drukowaną wersję wielkiej internetowej encyklopedii cyklu, którą Vander Ark prowadzi od 2000 r. pod adresem www.hp-lexicon.org. W piątek wieczorem 50-letni bibliotekarz (a od niedawna również autor) mógł podpisać pierwsze egzemplarze w swojej rodzinnej miejscowości, Muskegon w stanie Michigan. W najbliższych dniach odwiedzi księgarnie również w innych miastach w USA.

Przeczytaj najnowszy wywiad ze Steve'em Vander Arkiem w "Muskegon Chronicle"

Książka miała pojawić się w sprzedaży już przeszło rok temu, pod innym tytułem i z inną okładką. Sprzeciwiła się temu Rowling, wnosząc sprawę do sądu i oskarżając RDR Books o naruszenie praw autorskich. Spór trwał kilkanaście miesięcy, a Wiadomości24.pl jako jedyne spośród polskich mediów relacjonowały na bieżąco jego przebieg. Gdy we wrześniu 2008 r. sąd w Nowym Jorku podjął decyzję o zablokowaniu leksykonu, szansa na jego publikację wydawała się stracona. RDR Books początkowo wniosło apelację, ale później Rapoport i Vander Ark wpadli na inny pomysł – postanowili stworzyć leksykon zupełnie od nowa, tak by nie naruszał już praw autorskich Rowling. Treść wzbogacono, a tytuł zmieniono na „The Lexicon: An Unauthorized Guide to Harry Potter Fiction and Related Materials”.

Oficjalna cena leksykonu w USA to 24,95 dol., a pierwszy nakład wynosi 40 tys. egzemplarzy. Na 400 stronach zamieszczono opisy postaci, miejsc, zaklęć itd. znanych z powieści o Harrym Potterze. Leksykon początkowo miał być jedynie skróconą wersją internetowej encyklopedii, ale opisane wyżej problemy prawne sprawiły, że musiał zostać poszerzony o dodatkowe informacje spoza książek Rowling.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.