Facebook Google+ Twitter

Nieopowiedziana historia Północnego Kaukazu

Po ostatnim zamachu na podmoskiewskim lotnisku Domodiedowo świat na chwilę przypomniał sobie o wciąż nierozwiązanym problemie terroryzmu w Rosji. Mało kto jednak wtedy zwrócił uwagę na toczącą się na Północnym Kaukazie bratobójczą wojnę.

Pierwsza wojna czeczeńska / Fot. Mikhail Evstafiev, CCZamach nie miał nic wspólnego z Czeczenią - przyznał otwarcie premier Rosji, Władimir Putin w dwa dni po tragicznym w skutkach wybuchu na podmoskiewskim lotnisku Domodiedowo, w którym życie straciło 36 osób, a około 180 zostało rannych. Wszyscy wówczas się zastanawiali, czy ostatni zamach samobójczy w Rosji faktycznie nie był dziełem ekstremistów z Kaukazu.

Następne dni jednak pokazały, że osoby odpowiedzialne za kolejny akt terroryzmu w Moskwie pochodziły z Inguszeti, republiki autonomicznej graniczącej z Czeczenią. Głównym sprawcą zamachu miał być 20-letni Mahomed Jewłojew, który pochodził z miejscowości Ali-Jurt na południowym wschodzie Inguszetii. Dwa lata temu został powołany do armii rosyjskiej i trafił na Daleki Wschód. Wrócił już po trzech miesiącach (choć służba trwa rok), tłumacząc, że został zwolniony jako nienadający się do armii. Mohamed dokonał ataku na lotnisko Domodiedowo na rozkaz Doku Umarowa, czeczeńskiego bojownika i przywódcy Emiratu Kaukaskiego. Operacja specjalna w Moskwie została przeprowadzona na mój rozkaz (...) Operacje będą kontynuowane i pokażą reżimowi Putina, że możemy je przeprowadzić gdzie i kiedy zechcemy - zapewnia Umarow w nagraniu wideo wykonanym ponoć w dniu zamachu na podmoskiewskie lotnisko.

Atak na Domodiedowo przypomniał opinii publicznej, że Rosja, organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 r. i piłkarskich MŚ w 2018 r. nadal ma bardzo duży problem z bezpieczeństwem miejsc publicznych oraz terroryzmem. Od ponad 10 lat nie tylko stolica Federacji Rosyjskiej staje się łatwym celem dla zamachowców, którzy atakują przeważnie cywilów. W ciągu ostatnich trzech w atakach terrorystycznych na terenie Rosji zginęły ponad 153 osoby. W tym czasie Moskwa stała się celem dwóch dużych zamachów - na metro, który miał miejsce ponad rok temu oraz na międzynarodowe lotnisko sprzed kilku tygodni. Śledztwa przeprowadzone przez Kreml wykazały czarno na białym, że za wszystkie dotychczasowe zamachy terrorystyczne odpowiedzialni są islamscy ekstremiści z terenu Północnego Kaukazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dla niedoinformowanych, polegajacych tylko na mediach zachodnich wlacznie z bedacymi w Polsce, polecam do zapoznania sie z opiniami i informacjami nie tak bardzo manipulowanymi jak CNN czy Fox News na stronie www.english.prawda.ru/opinion, gdzie mozna znalezc duzo informacji kim sa Ci Gorscy Czeczeni, o prowadzonych przez nich czystkach etnicznych skierowanych przeciwko mieszkajacym tam Rosjanom, Osetyncom i innym, podobnie jak to sie dzialo na Ukrainie Zachodniej przeciwko Polakom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
POLAK
  • POLAK
  • 11.02.2011 10:01

To jest nie tylko problem Czeczenii ale Basków, Irlandii płn. wielu narodów w afryce i wielu innnych na świecie. Kolonializm został zastąpiony Dyktaturami, które to w bliskiej współpracy bądź na polecenie mocarstw takich jak USA, Rosja, Unia Europejska. W nieludzki sposób wykorzystują gospodarczo uciskane kraje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem w tym, że wpływowi Rosjanie nie mogą pozbyć się mocarstwowych ciągotek. A rozum powinien im podpowiedzieć, że wzajemna współpraca na zasadzie partnerskiej w ramach UE, dała by wszystkim wymienionym prawidłowy rozwój i korzyści. A tak?! Będzie cały czas pod górkę i coraz to gorzej. Czego nikomu nie życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak spojrzeć na ten problem, przykładając punkty odniesienia z historii Rzeczypospolitej? Pięć rozbiorów Polski i ciągła walka o niepodległość?! Deportacja całych regionów, dokonywana przez Niemców i Rosjan?! Polacy mieli szczęście, że byli deportowani i wielu przetrwało! Czeczeni już nie mogą na taki "gratis" liczyć. Trafili do dołów pod lasami, przysypani Calcium. Zanim pierwszy raz środki masowego przekazu w Polsce poinformowały o wydarzeniach w Czeczenii (bo nie dało się już tego więcej tuszować), w Czeczenii trwała regularna wojna. Jak można się dziwić, że ci ludzie nienawidzą wszystko co Rosyjskie?! My tak bardzo kochamy Niemców za obozy koncentracyjne i zniszczenie kraju w 80%?! Za dziesięć milionów wymordowanych Polaków?! "Kto mieczem wojuje, od miecza ginie". Proste jak pręt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.