Facebook Google+ Twitter

Nieosiągalna dostępność?

Dostępność jest cechą budowy stron internetowych. Jej celem jest zapewnienie swobodnego i samodzielnego dostępu do serwisów www przez wszystkich użytkowników, a w szczególności tym z różnymi dysfunkcjami.

Dostępność serwisów www wciąż jest zmorą nie tylko dla niepełnosprawnych użytkowników / Fot.  Mariusz MichalakUtrudnione korzystanie z serwisów mają osoby niewidome, słabowidzące, głuchonieme czy osoby starsze. Szczególny nacisk przy budowie serwisów powinien być kładziony na dostępność, aby treści jakie chcemy opublikować w internecie mogły trafić do jak największego kręgu odbiorców. Brak dostępności może zniechęcić lub nawet uniemożliwić korzystanie z serwisów.

Mimo, że dużo ostatnio się mówi o dostępności, to mało się podejmuje działań mających na celu jej zwiększenie. - Na niektórych serwisach panuje wręcz bałagan. Jest wiele przyczyn, które utrudniają nam znalezienie potrzebnych informacji. Czasami jest to bardzo uciążliwe i męczące - mówi niepełnosprawna Agnieszka, na co dzień korzystająca z internetu.

Znakiem, że dany serwis jest dobrze skonstruowany pod względami technicznymi jest umieszczenie w nim specjalnego znaku walidacji kodu źródłowego.

Aby wyjść naprzeciw problemowi poniżej zamieszczam poradnik dla webmasterów. Spróbujmy więc przyjrzeć się poszczególnym elementom serwisów www i zobaczmy jak powinny być one budowane, aby nie sprawiały kłopotów przy ich odbiorze.

Poradnik dla webmastera


Kolory:
- informacja nie powinna być przekazywana wyłącznie za pomocą koloru,
- należy stosować odpowiedni kontrast pomiędzy tłem a elementami tekstowymi (1:5),
- tło powinno być jednolite,
- należy unikać jaskrawych kolorów i poruszających się elementów.

Zasoby multimedialne:
- element graficzny musi posiadać opis (atrybut alt),
- grafika, która nie niesie żadnej informacji powinna zawierać pusty opis,
- multimedia również powinny zawierać opis zawartości do której prowadzą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Mariuszu, gratuluję tego artykułu! Krótko, zwięźle, a przede wszystkim rzeczowo opisał Pan niezbyt znane i niestety rzadko stosowane zasady. Będę go polecał wszystkim webmasterom. 5 dla Pana :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ przydatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.