Facebook Google+ Twitter

"Niepełnosprawna rekrutacja" na Politechnice Poznańskiej

Każdy, kto ma maturę, może studiować na Politechnice Poznańskiej, jednak osoby niepełnosprawne na specjalnych warunkach. Jakich? Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Rektorat Politechniki Poznańskiej / Fot. WikipediaJak informuje poznan.gazeta.pl jednym z najbardziej obleganych kierunków Politechniki Poznańskiej jest bioinformatyka. Aby się na nią dostać, trzeba być lepszym od 16 innych kandydatów, jednak nie wszyscy biorą udział w tej rywalizacji. Politechnika wyciąga rękę do osób niepełnosprawnych i stosuje "niepełnosprawną rekrutację".

Przepisy mówiące o szkolnictwie wyższym mówią, że na każdym kierunku studiów uczelnia ma obowiązek zapewnić 2 proc. miejsc dla osób niepełnosprawnych. Politechnika stosuje sie do tych zaleceń, ale ze względu na to, że zwykle zgłoszeń jest mniej, przyjmuje wszystkich niepełnosprawnych ze zdaną maturą.

W ubiegłym roku kandydat na bioinformatykę, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, dostał się na ten kierunek z liczbą punktów, która była niższa niemal o połowę niż u kandydata zdrowego. Zdrowy miał ponad 600 punktów na tysiąc, niepełnosprawny niecałe 350. Podobne różnice pojawiły się na innych kierunkach.

"Dajemy niepełnosprawnym szansę na wstępie, ale jeśli ktoś nie poradzi sobie na egzaminach, nie zostanie inżynierem" - tłumaczy prof. Stefan Trzcieliński, prorektor Politechniki Poznańskiej.

Studenci Politechniki są zniesmaczeni takimi przywilejami

"Przecież to nie są osoby niepełnosprawne umysłowo, nie powinny mieć kłopotu ze zdaniem matury. Moim zdaniem wszyscy powinni mieć równe szanse" - komentuje Hubert, student automatyki i robotyki na PP.

"Intencje uczelni są dobre, chcą zachęcić niepełnosprawnych do studiowania kierunków technicznych" - mówi Dominik Czerkawski, prezes zarządu Stowarzyszenia Studentów z Niepełnosprawnościami PP "Neprzeciętni". -
Ale nie do końca mi się to podoba. Myślę, że można zachęcić do studiowania w inny sposób, starać się o to, by uczelnia była przystosowana dla osób niepełnosprawnych, przeprowadzić akcję promocyjną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Według mnie to nie jest dawanie szansy niepełnosprawnym. To istny przekręt! Kandydat zdrowy i chory powinien być przyjmowany na studia na tych samych zasadach. Wyobraźmy sobie, że na jedno świetne stanowisko startuje dwie osoby: zdrowa i ta z orzeczeniem. Przyjmują z orzeczeniem, mimo że nie ma doświadczenia i kwalifikacji do wykonywania tej pracy, ale ma ten pożądany obecnie ,,klucz - orzeczenie". Czy to w porządku? Nie chciałabym dostać w ten sposób pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
biała mewa
  • biała mewa
  • 18.07.2012 16:08

Też jestem za tym, żeby niepełnosprawni mieli szansę, ale nie w ten sposób. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie może być kartą przetargową i służyć jako klucz do wszystkiego! Pracę również dostaniesz szybciej jak takie posiadasz! Żenada

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hala
  • Hala
  • 18.07.2012 10:15

Mimo wszystko trzeba dać szanse niepełnosprawnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przydaje się wszędzie. Niedługo w kościele będą specjalne ławki za okazaniem orzeczenia :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.