Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20285 miejsce

Niepełnosprawni chcą pracować czyli debata na Forum Gospodarczym

Współautorzy: Marta Wróbel

Podczas jednej z największych imprez biznesowych w Polsce Forum Gospodarczego w Toruniu, odbył się panel podczas którego rozmawiano o problemach osób niepełnosprawnych. Ten panel był pierwszym tego rodzaju na tak dużej konferencji.

 / Fot. M. Wróbel Głównym tematem spotkania była możliwość i korzyści oraz straty z zatrudniania osób niepełnosprawnych przez firmy, przede wszystkim na otwartym rynku pracy.

Jak zaprezentował moderator dyskusji w swojej prezentacji ostatni spis powszechny z 2011 roku pokazał, że wśród nas jest 4 mln 700 tys. niepełnosprawnych- co znaczy że jest to co 8. Polak. Być może nawet więcej, bo pytanie nie było obowiązkowe i około 1,5 mln mieszkańców odmówiło odpowiedzi.

Moderatorem panelu był Grzegorz Franki- Asystent Przewodniczącego Parlamentarnego
Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. A do dyskusji organizatorzy zaprosili ludzi którzy najlepiej wiedzą jak pomagać pracodawcą zatrudniać niepełnosprawnych.

Podczas panelu w dużym skrócie ale bardzo zrozumiale zasady dofinansowania przez PFRON i wpłat na fundusz przedstawiła Aleksandra Gierej, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON.

 / Fot. M. WróbelZwrócono uwagę iż osoby niepełnosprawne ale młode już, nie chcą być tylko pracownikami firm ale wolą sami zakładać działalność gospodarczą.
Sam prezes PFRON powiedział : - W moim odczuciu wiele osób niepełnosprawnych chciałoby być pracodawcami, więc to trzeba by wzmacniać w ustawie o rehabilitacji - przyznał wiceprezes Jacek Brzeziński.

Na panelu obecny był też Robert Szaj, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START, zarazem przedstawiciel Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, mówił on o osiągnięciach polskich niepełnosprawnych olimpijczyków. Podkreślał że na ostatniej paraolimpiadzie w Londynie, Polska drużyna z dorobkiem medalowym została sklasyfikowana na 9. miejscu. / Fot. M. Wróbel

Po głównej części panelowej miała się odbyć dyskusja która zapowiadała się dość burzliwie ale ze względu na bardzo wąskie ramy czasowe nie odbyła się dlatego też duża część dyskusji przenosiła się w kuluary.

To pierwszy taki panel o tematyce osób niepełnosprawnych na tak dużym spotkaniu biznesowym ale sądząc po zainteresowaniu nie ostatni. Ten paneli oraz Forum Gospodarcze tworzą standardy i przecierają szlaki dla mówienia o problemach i tworzenia rozwiązań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To ważne, żeby poruszać tak trudne tematy. Może dzięki temu coś "drgnie" w naszej rzeczywistości. Szkoda tylko, że zabrakło czasu na dyskusję, ale początek zrobiony, teraz trzeba drążyć zagadnienie. Brawo dla Autorek! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.