Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni dorobią bez limitu?

Jest szansa, że renciści socjalni będą mogli zarabiać bez limitów, po przekroczeniu których zostawały zawieszane te świadczenia.

W rozmowie dla IntegracjaInfo pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda zapewnia: - To z punktu widzenia budżetu państwa jest bardzo ważne, bo jeśli ktoś może pracować, to będzie odprowadzał składki, a budżet nie będzie na tym tracił, tylko zyskiwał. Wiemy przecież, że wiele z tych osób i tak pracuje na czarno. Chcemy, żeby renciści socjalni mogli pracować bez tzw. skutku "pułapki rentowej" - aby nie było sytuacji, w której się nie pracuje, bo się traci rentę. Chcemy, żeby można było pracować i utrzymać rentę.

Obecnie renciści socjalni chcący zachować rentę mogą dorobić tylko 934,20 zł brutto.

Na forach internetowych odbywa się dyskusja na temat. Podkreślono, iż ta zmiana w ustawie dotyczy tylko rent socjalnych, a innych już nie. Forumowicze uznają to za niesprawiedliwość.

Internauta Jacek Z. pisze:
- Czemu inni renciści nie mogą zarabiać bez limitów grożących utratą świadczenia rentowego, przecież zasadniczo nie różnią się od tych pobierających renty socjalne. A odnośnie zwolenników ograniczenia dochodowego, to niech sobie uświadomią fakt, że renta nie jest wyłącznie źródłem utrzymania, lecz odszkodowaniem od państwa za powstałą niepełnosprawność i w związku z nią trudniejszą sytuacją na rynku pracy, dlatego aktywni i zaradni renciści nie powinni być karani za swoją zaradność mimo niepełnosprawności.

Temat ten jest bardzo złożony i trudny do jednoznacznej oceny. Kwota 567,08 zł brutto jaką otrzymują renciści socjalni na pewno nie gwarantuje godnego przeżycia. Trzeba pamiętać, że te osoby oprócz codziennych wydatków, borykają się z wieloma innymi kosztami m.in. wydatkami na leki, rehabilitację, środki pielęgnacyjne.

Z drugiej strony, co podkreślają ludzie zdrowi, to wydatki państwa na renty socjalne wzrosną, gdyż ustawią się po nie osoby, które do tej pory ich nie odbierały ze względu na przekroczenie limitów.

Źródło:
Niepełnosprawni.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

kiki29
  • kiki29
  • 05.09.2011 12:35

to już powinno być dawno wzniesiony limit dla rencistów socjalnych .każdy jakoś chce żyć i na ile może pracować to że ktoś ject chory jest bardzie poszkodowany przez los nie muszą go odrzucać społeczeństswo.a zarobki jakie zarabiają niepełnosprawni nie są takie wielkie jak się komu wydaje 900zł - do 1200zł bo wiecej nie dadzą nawed nam zarobić .a Ci co pracują na 3/4 etau to jeszcze mniej zarobią .Więdz zniesienie limitu dla rencistów socjalnych to szansa na pracę noermaly urlop .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alina Liedtke
  • Alina Liedtke
  • 16.03.2011 10:25

A co z "normalnymi" rencistami! większość z nich ma renty w granicach 600 - 700 zł. i obowiązujące limity. Oni też kupują leki. muszą się rehabilitować i opłacać rachunki. Limit 70 % to też absurd. Przecież w przyszłości ci renciści będą emerytami i dalej będą na łasce opieki społecznej bo ich emerytura będzie bardzo niska, bo ograniczano ich zarobki. Tak nasze Pastwo traci podwójnie, bo renciści często pracują "na czarno" i nie sa odprowadzane składki od ich zarobków, a w związku z tym w przyszłości będą mieli emerytury bardzo niskie. Ta sama zasada - zniesienie ograniczenia zarabiania musi dotyczyć wszystkich rencistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie-pelnosprawni.pl
  • nie-pelnosprawni.pl
  • 20.10.2010 23:13

IntegracjaInfo - PFRON na tą pseudoagencję wydał już prawie 200 tys. PLN. To Jest jakiś absurd. Jeszcze trochę, a Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji będzie potrzebowało dotacjo aby złożyć wniosek o dotację. Ci ludzie chyba palcem nie kiwną, jak nie mają dofinansowania z PFRON. To jest bardziej niż chore.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kiki
  • kiki
  • 26.09.2010 23:47

Oki Wiec tak mam 2 stopień niepłnośprawności rentę socjalną zawiesili mi z powodu przekroczenia jakieś kwoty która była kiedyś smieszna bo 500zł tyle zarabiłam i miałam się rechabilitować ,leki kupić za takie grosze i dojechać do pracy za 100zł teraz zarabiam nie wiele wiecej oczywiści na podstawoże życiowe potrzeby brakuje dzięki Bogu że mam rodziców którzy mi pomagają finasowo i w innym sposób ale wiadomo że wiecznie zyć nie będę wię jak sobie poradze bez nich i wsparcia od nich bo za 1000zł co ja mam zrobić opłace się ,zostanie mi zaledwie 500zł leki żywność opał ,i kasy nie ma więdz do wypłaty zostało mi żebrać na ulicy innej mozliwości nie widzę !!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra inicjatywa. 567,08 zł dla rencisty który wymaga rehabilitacji oraz wykupienia leków a to bardzo kosztowne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.