Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni mają pierwszeństwo zatrudnienia w urzędach

W sobotę weszła w życie ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 201 poz. 1183).

Nakłada ona na urzędy obowiązek dawania pierwszeństwa przy zatrudnianiu osobom niepełnosprawnym - kandydatom do pracy na stanowiskach w służbie cywilnej oraz w samorządach.

Kandydat niepełnosprawny będzie miał pierwszeństwo w zatrudnieniu, jeśli znajdzie się w gronie nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów. Przy naborze na wyższe stanowiska w służbie cywilnej osoba niepełnosprawna znajdzie gwarancje zatrudniania, gdy znajdzie się w dwójce najlepszych kandydatów. Wtedy nawet lepsze wyniki uzyskane przez pozostałych kandydatów nie będą miały znaczenia.

Nowe regulacje powinny spowodować wzrost liczby zatrudnianych niepełnosprawnych, bowiem wskaźnik w tej dziedzinie jest w Polsce stale niezadowalający. Nie jest to wyłącznie wina urzędów, ale również efekt niskiej aktywności takich osób, braku wiary we własne kompetencje i możliwości oraz niespełnienia warunków naboru, np. niedostarczenia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

Zmiany ustawowe dotyczą urzędów centralnych i samorządowych, w których w miesiącu poprzedzającym datę ogłoszenia o naborze, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych był niższy niż 6 proc. w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Jest wszak wyjątek od zasady, dotyczący naboru na stanowiska kierownicze - osoby niepełnosprawne nie będą uprzywilejowywane nawet wtedy, gdy wskaźnik zatrudnienia w urzędzie ogłaszającym nabór jest niższy od rzeczonych 6 proc.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Szanowni Komentatorzy! Czyz trudno jest zrozumiec, że niepelnosprawnośc nie jest jedynyym kryterium naboru. Niepelnosprawny musi spelniać wszekie inn kryteria naboru (wyksztalcenie, umiejetnosci, komtenecje, doswiadcenie). Jeslii je spelni, to tylko wtedy znajdzie pierwszeństwo przed innymi, sprawnymi kandydatami. Sae chęci i bycie niepelnopsrawnym, nie wystarczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właściwa praca to z reguły w przypadku niepełnosprawnych stróż... mimo wykształcenia, predyspozycji i zdolności, nie są traktowani równo. A dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych urzędów to obowiązek urzędów od wielu lat. Kompletnie nieprzestrzegany - kolejny przykład martwego prawa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urzędy mają obowiązek posiadać wszelkiego rodzaju ułatwienia dla niepełnosprawnych. A jeśli ich jeszcze nie mają to czas je wyposażyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest równość? Nie ulega wątpliwości trzeba im dać pracę ale właściwą dla danej osoby. Teraz w urzędzie trzeba będzie zakładać specjalne podjazdy, toalety, itp. Z wyjściem w teren też będą kłopoty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krak
  • Krak
  • 28.11.2011 13:42

"Nakłada ona na urzędy obowiązek dawania pierwszeństwa przy zatrudnianiu osobom niepełnosprawnym - kandydatom do pracy na stanowiskach w służbie cywilnej oraz w samorządach. "


ale nie ma żadnych "kar" za nieprzestrzeganie tego obowiązku, czyli fikcja goniona fikcją. A jakie wykształcenie mają niepełnosprawni z reguły szkoła średnia i nic więcej. Studia to tylko nieliczni mają, ci co mieli zdrowie i możliwości aby jeździć na uczelnię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Weronika
  • Weronika
  • 28.11.2011 12:04

No i gdzie tu sprawiedliwość? To zahacza już o absurdalną poprawność polityczną w USA, tyle, że tam dotyczy się do czarnych: jeżeli nie jest czarny wśród 4 białych kandydatów i mimo, że mogą być od niego lepsi to i tak on zostanie zatrudniony. Jedna wielka bzdura dyskryminująca innych pracowników i samych pracodawców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.