Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23785 miejsce

Niepełnosprawni na rynku pracy - opinie po konferencji

W środę 9 listopada odbyła się w Łodzi konferencja "Niepełnosprawni na rynku pracy" szkoda, że przed oddaniem głosu osobom niepełnosprawnym urzędnicy i politycy już wyszli.

W środę 9 listopada odbyła się konferencja "Niepełnosprawni na rynku pracy". Na samym początku trzeba pogratulować organizatorom, że już po raz trzeci podjęli ten niełatwy temat. Z pewnością na uwagę zasługiwały wystąpienia reprezentantów studentów. Głos zabrał m.in. Filip Loba z Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów z Niepełnosprawnością, który przybliżył informacje ważne dla studentów. Ustawę „Prawo o szkolnictwie wyższym – jak było, jest i będzie, czyli prace nad ustawą” przedstawił z kolei przedstawiciel Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Wystąpienia studentów odbywały się po pierwszym panelu dyskusyjnym i oficjalnych wystąpieniach urzędników, którzy po wygłoszeniu swoich kwestii i zakończeniu pierwszej części - wyszli, łącznie z Panem Marszałkiem Województwa Łódzkiego, który przyszedł na kilkanaście minut, aby przywitać gości. Media też zniknęły po pierwszej części.

Dodam, że dwa miesiące temu odbyła się dyskusja podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie podjęto temat wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Warto sobie przypomnieć. Zapis tej dyskusji można znaleźć tutaj https://www.facebook.com/PFRON-1610351149247652/?fref=ts. Są tam dostępne dwie części tej dyskusji. W Łodzi niestety przedstawiciela PFRON, który mógłby powiedzieć o nowych programach http://diru.pl/nowe-programy-dla-osob-niepelnosprawnych/ dla osób niepełnosprawnych zabrakło. Wszak stoisko PFRON działało w Strefie Doradztwa Zawodowego.

Nie można pominąć wystąpienia Małgorzaty Sieczki z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która podkreśliła, że osoby niepełnosprawne nie są skazane na bezrobocie. Przedstawiła również proces aktywizacji zawodowej. Wystąpienie Anny Zaleszczyk z Krajowej Reprezentacji Doktorantów poświęcone zwiększaniu szans edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami to temat, którego także nie można było pominąć i dobrze, że Pani Zaleszczyk, która na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi mogła podzielić się swoim doświadczeniem.

Na uwagę zasługuje również debata „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. W jej trakcie głos zabrali m.in. przedstawiciele biznesu. Niemniej nie można było usłyszeć, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych to jeden z elementów polityki firm. Właściciele firm i menedżerowie podchodzą nadal z dużą ostrożnością do zatrudniania osób niepełnosprawnych, zapominając, że oprócz lojalnych pracowników zyskują kolejną wartość, jaką jest reputacja.

W mojej opinii konferencja nie była owocną dyskusją osób niepełnosprawnych z pracodawcami, władzami uczelni wyższych, władzami lokalnymi samorządów (z woj. łódzkiego) i instytucji odpowiadających za politykę społeczną tego regionu, jak i całego kraju - szczególnie w pierwszej części, gdy głos zabierali przedstawiciele władz lokalnych samorządów i instytucji odpowiadających za politykę społeczną regionu. Ich wypowiedzi przypominały streszczenia zadań danej instytucji i informacji o zrealizowanych projektach. Najbardziej niejasne było wystąpienie Pani Anny Mroczek – Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, której wystąpienie „Rola samorządu województwa łódzkiego w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami” właściwie było nie na temat. Zdecydowanie zabrakło miejsca na dyskusję.

Urzędnicy i władze powinni być lepiej przygotowani do swoich wystąpień, jeżeli nie chcą narażać się wystawienie miernej oceny. Lepiej sobie darować wystąpienia nie na temat. Puste frazesy nie zastąpią działania. Ważne jest to, że w trakcie tej konferencji można było spotkać zaangażowanych pośredników pracy i aktywne osoby niepełnosprawne, które mimo problemów ze zdrowiem, każdego dnia walcząc z utrudnieniami i licznymi barierami chcą zdobywać nowe umiejętności, wykształcenie i pracować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.