Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni piszą petycję do premiera

Współautorzy: Marta Wróbel

Artykuł 10 Ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej zawiera limity dochodów, po osiągnięciu których prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu. I właśnie przeciwko tym limitom protestują niepełnosprawni.

 / Fot. Grzegorz FrankiPetycja kierowana jest do premiera Donalda Tuska i dotyczy osób, które stały się niepełnosprawne w młodym wieku, przed wejściem na rynek pracy. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i niesprawiedliwa, ze względu na to, że aby nie stracić przysługującego im świadczenia, czyli renty, mogą one miesięcznie zarobić maksymalnie 961 zł brutto (ok. 600 zł do ręki), czyli 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Autorzy petycji zwracają uwagę, iż rencistów socjalnych nie obowiązują te same zasady, co emerytów, a więc przepis ustawy o dopuszczalnej kwocie zarobku w wysokości 70 i 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Argumentują, iż takie rozwiązanie zwiększyłoby ich szansę na aktywność zawodową bez obawy o utratę świadczenia.

Ustawa w takiej formie, jaka jest teraz, powoduje dyskryminację osób pobierających socjalne świadczenie rentowe, co jest niezgodne z art. 32 Konstytucji RP, który mówi o tym iż: wszyscy są wobec prawa równi i nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny.

Petycję można przeczytać na stronie internetowej, gdzie również można, oprócz podpisu, wyrazić swoje zdanie na ten temat.


Źródło: Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Gmaj
  • Krzysztof Gmaj
  • 25.01.2011 15:53

www.petycje.pl - podpiszcie wszyscy jesli to mozliwe !!! nr dokumentu 6020 !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Norek
  • Norek
  • 18.01.2011 22:19

Trzeba podać źródło informacji, a jest nim Rzeczpospolita (później Gazeta Prawna). Nie ładnie tak zapożyczać informację z gazety. Tylko link nie był podany w gazecie, ale ten akurat łatwo znaleźć.

A na czym miałaby polegać ta dyskryminacja?

Renta socjalna jest dla niezdolnych do pracy, którzy nie zdążyli wyrobić stażu ubezpieczeniowego. Tak jest w teorii, bo jak widać, pobierają ją osoby, które mogą pracować. I to jest dyskryminacja tych, którzy mają rentę socjalną a nie mogą pracować (lub nawet funkcjonować bez osób trzecich).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Erka
  • Erka
  • 17.01.2011 22:26

Nie jest to sprzeczne z Konstytucją, bo renty inwalidzkie są wypłacane z ubezpieczenia społecznego, a renty socjalne z budżetu centralnego. Inna jest więc podstawa i źródło finansowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Heh..... :(
Ręce i nogi opadają. Każdy ma prawo do godnego życia!!!! Ja jako niepełnosprawna też, a może tym bardziej! A głupota naszego rządu przechodzi czasem wszelkie granice!!!!!!!!!!!
Tyle w temacie.
Reszta - określenia uchodzące za nieparlamentarne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.