Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni są wśród nas. Jak możemy im pomóc?

Jak często zastanawiamy się nad problemem niepełnosprawności w naszym społeczeństwie? Czy myślimy o ciągle istniejących barierach, utrudniających życie tej grupie ludzi? Co wiemy o sytuacji rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi?

Nad zasygnalizowaną wyżej problematyką zastanawiali się dzisiaj w lubelskim hotelu "Victoria" uczestnicy konferencji, podsumowującej projekt "Badania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi". Projekt był finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego realizatorem była "Europerspektywa". Większość gości stanowili przedstawiciele instytucji pomocy społecznej.

Dorota Gąsior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, w referacie pt. "Sytuacja prawna rodzin niepełnosprawnych w świetle prawa UE"
zwróciła uwagę na konieczność zmian w systemie polskiego prawa tak, aby było ono w pełni dostosowane do standardów unijnych.

Potrzebne tu są m.in. takie działania jak:
1. Ratyfikowanie przez Polskę Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych
2. Zlikwidowanie fakultatywności świadczeń i poprawa ich wymiernego działania
3. Oddzielenie rehabilitacji dzieci od rehabilitacji dorosłych poprzez wprowadzenie specjalizacji w tym zakresie dla osób mających uprawnienia rehabilitantów
4. Wprowadzenie do Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanego ze środków publicznych obligatoryjnego wsparcia psychologicznego dla rodziców
dzieci niepełnosprawnych od samego początku zdiagnozowania niepełnosprawności
5. Systematyczna waloryzacja wysokości świadczeń socjalnych oraz kryterium dochodowego uprawniającego do ich otrzymywania.
6. Wprowadzenie ustawą możliwości wsparcia również rodziców dzieci niepełnosprawnych, rozpoczynających działalność gospodarczą

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.