Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni też potrafią. Obejrzyj koncert w telewizji

Współautorzy: Marta Wróbel

9 sierpnia w telewizji regionalnej Info Bydgoszcz będzie można obejrzeć godzinną relację z koncertu galowego XII Festiwalu Młodzieży Niepełnosprawnej Impresje Artystyczne Ciechocinek 2008. Można też będzie zobaczyć artystów nagrodzonych w tym roku.

Impresje Artystyczne Ciechocinek 2008 / Fot. Magda WróbelImpresje odbywały się od 10 do 28 lipca i połączone były z warsztatami wokalnymi dla młodych artystów, podopiecznych fundacji Pro Omnibus czyli organizatora imprezy. W czasie warsztatów utalentowani wykonawcy szlifowali swój talent wokalny ,ale też uczyli się interpretacji swoich utworów.

W minionym tygodniu mogliśmy zobaczyć relację z koncertu galowego festiwalu w Programie 1 TVP.
Zapytaliśmy prezesa fundacji Pro Omnibus jak odebrana została ta krótka relacja w Ciechocinku. - Powszechna opinia była bardzo pozytywna, podkreślano same plusy, tzn. repertuar, wysoki poziom artystyczny, zgranie z orkiestrą, scenografię, dobrą wizję i dobry dźwięk, a do tego całkiem niezłą plastykę telewizyjną - stwierdza prezes Mirosław Satora.

Zaletą Impresji Artystycznych jest atmosfera panująca podczas 18 dniowych warsztatów. Choć to są bardzo trudne dni ciężkiej pracy, z każdych prób i warsztatów uczestnicy wychodzą szczęśliwi i z uśmiechem na twarzach. Czasem jest bardzo ciężko, leją się łzy i pot, ale efekt końcowy jest zawsze zaskakujący nie tylko młodego wykonawcę, ale wszystkich biorących udział w przygotowaniach, a najbardziej zaskoczeni są widzowie i słuchacze prób i koncertów festiwalu.Łzy szczęścia na scenie i za kulisami to normalność na tym festiwalu. / Fot. Magda Wróbel

- Jestem mieszkanką nadmorskiej, także uzdrowiskowej miejscowości i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona wszystkim tym ,co widzę podczas prób, na które codziennie przychodzę - powiedziała jedna z pań, spotkanych podczas prób z orkiestrą Marka Czekały. - Ci młodzi ludzie mają ogromną radość w sobie i każdy młody człowiek stara się nas starszych tą radością zarażać. A inny pan dodał: - Zaskakuje mnie podejście tej fundacji do tych ludzi, tu nie ma taryfy ulgowej bo jesteś chory. Wszyscy ciężko pracują. A z drugiej strony jest taka rodzinna atmosfera, wszyscy są traktowani poważnie a jednocześnie z wielką miłością - stwierdza.

Marek Czekała- dyrektor artystyczny i jednocześnie dyrygent orkiestry stwierdza że:
- To był dla mnie niesamowity festiwal. Po pierwsze nie pracowałem w obcym, nieznanym mi środowisku a spotykałem się z przyjaciółmi których poznałem w 2007r.
Dla naszych młodych niepełnosprawnych przyjaciół to też było łatwiejsze - orkiestra nie była "ciałem obcym", czymś czego nie znają. Byliśmy grupą przyjaciół, która po roku znów się spotyka. System pracy wypracowany rok temu sprawdził się doskonale a dzięki zaangażowanej pracy młodych instruktorek, które bardzo dobrze przygotowywały uczestników festiwalu, efekty pracy wokalistów i orkiestry były doskonałe. Wszystko funkcjonowało znakomicie, czego efektem było pięć koncertów burzliwie oklaskiwanych przez słuchaczy. Wszystko to było możliwe dzięki zrozumieniu prezesa fundacji Pro Omnibus, Mirka Satory, który obdarzył nasze działania pełnym zaufaniem i nie ingerował w nie, choć... w pełni je kontrolował. Festiwal się zakończył... z jednej strony ulga, bo był to czas wytężonej pracy z drugiej strony... już tęsknota, za naszymi festiwalowymi przyjaciółmi. (Tęskni cała orkiestra)- podkreśla.


Marta Tomczyńska, uczestniczka tegorocznego festiwalu powiedziała nam o atmosferze:
- Atmosfera na impresjach jest cudowna. Na festiwalu jest tak wspaniała rodzinna atmosfera, że aż się chce przyjeżdżać do Ciechocinka na ten festiwal co roku. Każdy stara się pocieszać się nawzajem nawet jeśli ma po tej osobie wystąpić na scenie.

Każdy koncert gromadzi ogromne tłumy w Parku Zdrojowym w Ciechocinku. / Fot. Marta Wróbel- Chodząc wraz z mamą po Ciechocinku zbierałam od osób pełnosprawnych same dobre i pozytywne słowa o tym co robimy, jak podchodzimy do swojej niepełnosprawności - dodaje Marta z uśmiechem. - Ludzie są zachwyceni festiwalem, mówią że co roku specjalnie przyjeżdżają po to by nas słuchać i by się z nami zobaczyć to jest bardzo motywujące.

Autorki tego reportażu potwierdzają to, dodając jednocześnie, że wiele słów uznania kierowane również było pod adresem serwisu Wiadomości24.pl. Ludzie podkreślali często że media unikają tematu niepełnosprawności jak i nie chcą pokazywać pozytywnych działań ludzi skierowanych w stronę troszkę słabszych ludzi. Wielu cieszy bardzo że tak duży serwis skierowany w dużej mierze do osób młodych zainteresował się tym festiwalem i objął nad nim patronat medialny.

Do nas, jako autorek tych relacji, ludzie w Ciechocinku też byli bardzo pozytywnie nastawieni podkreślali to iż mimo własnej niepełnosprawności robimy wszystko aby jak najpełniej i jak najrzetelniej przekazać to wszystko co działo się na tym festiwalu.Podopieczni śpiewają hymn fundacji "Serce za uśmiech". Tu spełniają się marzenia. / Fot. Magda Wróbel

- Wy same jesteście niepełnosprawne i znacie problemy tych ludzi z autopsji, a mimo to nie przejmujecie się i poświęcacie własny czas i energię, pewnie i zdrowie, aby przekazać ludziom że nasze dzieci, choć pokrzywdzone, wcale nie są gorsze od tych w pełni sprawnych, że one może i maja swoje ułomności ale maja i wielkie talenty- stwierdziła mama uczestnika festiwalu. Inna osoba dodała - Wasza choroba pozwala wam widzieć więcej niż tym pełnosprawnym a to co zobaczycie przekazujecie światu.

Końcowym efektem warsztatów Impresji Artystycznych są koncerty: Inauguracyjny, Dwa koncerty konkursowe oraz koncert recitalowy najlepiej śpiewających podopiecznych fundacji oraz koncert Galowy na którym prezentują się laureaci części konkursowej danego roku oraz lat ubiegłych. Odbywa się też koncert szczególny , wyjazdowy w Toruniu.

Zapytaliśmy prezesa fundacji dlaczego tak bardzo fundacja stara się aby ci młodzi ludzie mogli wystąpić na dużej scenie? I dlaczego tak ważne jest to aby ich występy prezentowała telewizja?
Prezes Fundacji Pro Omnibus Mirosław Satora dla każdego podopiecznego znajdzie chwilę. / Fot. Magda Wróbel- Co daje zaprezentowanie się w telewizji "dzieciakom"? Wszystko - od przełamania nieśmiałości, poprzez pokazanie niedowiarkom, że młody, chociaż niepełnosprawny też potrafi, ale przede wszystkim zmienia mentalność mieszkańców miast i wsi, z których pochodzą nasi podopieczni - podkreśla prezes.- Na co dzień postrzegani są jedynie jako osoby niepełnosprawne, czasem im się dokucza. A gdy nagle ludzie zauważają w telewizji, że są to tak naprawdę artyści - zaczynają rozmowy, interesują się nimi i ... przestają dokuczać.

Mamy wiele takich przypadków, że nasi artyści stają się zauważani, składane są im propozycje występów. A co więcej - po ubiegłorocznym festiwalu okazało się, że dzięki stworzonym przez fundację warunkom i pokazaniu w telewizji - łączyły się rodziny! Taka jest magia telewizji i tego, co w niej można zobaczyć - cieszy się Mirosław Satora.

Według zapowiedzi, program który wyemituje TVP INFO Bydgoszcz, zostanie nieco później wyemitowany także w innych telewizjach regionalnych oraz w Telewizji Polonia. Także "Jedynka" myśli o powtórkach.
Mirosław Satora podkreśla że sposób, w jaki został zaprezentowany koncert, oddaje klimat panujący podczas całego festiwalu - tak twierdzą uczestnicy i widzowie, tak więc telewizja w tym przypadku naprawdę stanęła na wysokości zadania, za co jej serdeczne dzięki.Paweł Nodzak - laureat Grand Prix Impresji 2008 / Fot. Marta Wróbel

Tegoroczne Impresje Artystyczne jak i kilka poprzednich edycji odbywały się pod honorowym patronatem pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej, której, niestety, nie udało się dotrzeć na koncert galowy.

Festiwal odbywał się pod patronatem medialnym serwisu obywatelskiego Wiadomości24.pl a autorki informacji o festiwalu ukazujących się w serwisie zostały bardzo życzliwie przyjęte przez fundację Pro Omnibus w Ciechocinku.

Pozostałe teksty o Festiwalu 2008:
Ciechocińskie Impresje gościnnie w Toruniu
Grand Prix Impresji dla Pawła Nodzaka
Koncert Recitalowy mlodzieży niepełnosprawnej w Ciechocinku
Już po zmaganiach konkursowych
Drugi Koncert konkursowy
Pierwszy Koncert Konkursowy
Kardynał Grocholewski spotkał się z niepełnosprawnymi
Armand śpiewa na Impresjach w Ciechocinku
Z sercem na dłoni - młodzież niepełnosprawna śpiewa w Ciechocinku
Koncert Inauguracyjny już w niedziele
Przygotowania do Impresji w Ciechocinku czas zacząć
Koncert dla Kardynała Grocholewskiego
Spięcie na lini Impresje Artystyczne- Władze Ciechocinka
Kraina Marzeń - Impresje w Ciechocinku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Przedruk tego artykułu został też opublikowany w naszej broszurze. W której też znalazły się jeszcze dwa nasze artykuły oraz wiersze Oli Daukszewicz. A cały nakład broszury został przekazany fundacji Pro Omnibus. Historię powstania broszury oraz link do strony na której znajduje się wersja elektroniczna publikacji można znaleźć na stronie: link

Magdalena i Marta Wróbel

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziewczyny piękny artykuł. +
Powoli w naszym kraju odchodzi sie od stereotypów, że niepełnosprawny to biedny człowiek, któremu tylko nalezy wsółczuć...itd, jednak jest to strasznie trudne.

Dziewczyny w waszych artykułach przekonywujecie innych ludzi, być moze jeszcze nie świadomych, że osoby niepełnosprawne też potrafią zaistnieć w społeczeństwie, też potrafią być tacy jak ich zdrowi koledzy, tylko jest im o wiele trudniej.
Więcej takich artykułów!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sebastian ja tu nie pisze o tym czy niepełnosprawni są OK czy nie- wiadomo są to zwykli ludzie tylko im jest troszkę trudniej w życiu przez to że mają jakieś tam dysfunkcje. Sama znam to z doświadczenia.
Nikt tu nie robi zamieszania żadnego, przez swój i Marty artykuł chciałam tylko pokazać że świadomość społeczna rządzi się prawem stereotypu że niepełnosprawny to tylko chce mieć ręte i wogóle nic nie potrafi i że powinno się takich ludzi zamykać przed światem, Bo nie oszukujmy się taki jest stereotyp niepełnosprawności w Polsce. A jednak niepełnosprawni to bardzo zdolni i uparci ludzie tylko społeczeństwo nie chce im dać szansy na normalne życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.08.2008 03:24

Nie rozumiem całego zamieszania, znam kilka niepełnosprawnych osób, ale prócz tego że coś im zabrano a coś dano to są ok, a nawet w pewnych przypadkach lepsi od pełnosprawnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziewczyny....
aż mi się łezka zakręciła.
Gratuluję świetnej roboty. Wielkie brawa.
Pozdrawiam gorąco :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.