Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni z Mazowsza mają swój parlament

Mazowieckie jest kolejnym, siódmym w kraju województwem, w którym niepełnosprawni mają swój parlament. Dzisiaj w Konstancinie-Jeziornej rozpoczęły się pierwsze obrady Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Mazowieckiego.

Herb województwa mazowieckiego / Fot. www.wikipedia.orgDo Centrum Rehabilitacji im. prof. Mariana Weissa w Konstancinie-Jeziornej zjechało ponad 100 osób, które reprezentowały szeroko rozumiane środowisko osób niepełnosprawnych z całego Mazowsza. Uczestnikami spotkania, które zainaugurowało działalność Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Mazowieckiego, byli również przedstawiciele samorządów oraz posłowie i senatorowie. - To jest miejsce, w którym powinniśmy po pierwsze zastanowić się nad tym, ile może państwo, ile mogą samorządy zrobić dla tych środowisk - powiedział o nowopowstałym sejmiku marszałek województwa Adam Struzik, który otworzył dziś jego obrady.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPW regionie mazowieckim jest ponad pół miliona osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jak w całym kraju, tak i tu działa wiele instytucji samorządowych oraz organizacji społecznych, które na co dzień zajmują się sprawami tej dużej grupy mieszkańców. Sejmik ma być koordynatorem działań całego środowiska. - Problemy, jakich doświadczają w codziennym życiu, są w większości dla osób pełnosprawnych zupełnie obce - mówi Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Należą do nich m.in. bariery architektoniczne takie jak: brak podjazdów do budynków, za wysokie krawężniki, brak dźwiękowej sygnalizacji świetlnej itp. Inną grupę stanowią problemy społeczne m.in. ze znalezieniem pracy, dostępem do edukacji czy też dyskryminacją ze strony osób pełnosprawnych. Uczestnicy obrad wskazywali w dyskusji przede wszystkim na to, jak najlepiej wykorzystywać środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz jak doprowadzić do tego, aby realizowane projekty w ramach dotacji z Unii Europejskiej były w większym stopniu ukierunkowane na potrzeby i aspiracje niepełnosprawnych obywateli w różnych dziedzinach życia.

Sejmik zawiązał się z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a jego pomysłodawcą jest działający na rzecz środowiska Marek Książek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Organizacje społeczne? Niektóre z nich to zwykłe firmy działające pod auspicjami takich organizacji, a budżet (w procentach do całkowitych dochodów) jakie przeznaczają sobie na pensje uuuu.... niejeden międzynarodowy koncern mógłby pozazdrościć. Ale pomysł sejmiku jest OK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.