Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawni z Pomorza i Kujaw u wojewody

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-19 18:47

W poniedziałek, 16 listopada, wojewoda kujawsko-pomorski zorganizował konferencję pt. „Rehabilitacja i sport drogą do niezależnego życia osób niepełnosprawnych”. Dyskusje dotyczyły m.in. projektu PARIS.

Wizualizacja Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu / Fot. Centrum OnkologiiSpotkanie organizacji pozarządowych, przedstawicieli administracji i urzędów, instytucji ochrony zdrowia i integracyjnych klubów sportowych poświęcone było sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym regionie. Według statystyk, co szósty mieszkaniem Pomorza i Kujaw dotknięty jest jakimś stopniem niepełnosprawności. Co więcej, prognozy, na których opiera swoje programy Ministerstwo Zdrowia, w 2030 roku niemal 25 proc. Polaków będzie miało ponad 65 lat i potrzebować będzie zróżnicowanej i dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb rehabilitacji.

W trakcie poniedziałkowej konferencji mowa była m.in. o roli aktywności fizycznej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Aleksandra Gierej, dyrektor regionalny PFRON przedstawił dostępne i planowane programy aktywnej rehabilitacji. Przedstawiciele integracyjnych klubów sportowych zaprezentowali dobre praktyki z naszego regionu adresowane do osób niepełnosprawnych.

Jednym z głównych prelegentów był również dr n. med. Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Przedstawił on nowe wiadomości dotyczące przyszłości sztandarowego dla regionu projektu adresowanego do osób niepełnosprawnych - Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu PARIS.

Jak napisał w zaproszeniu na poniedziałkowe wydarzenie Rafał Burski, wojewoda kujawsko-pomorski, „obszary integracji powinny zawierać wystarczającą liczbę instytucji, w których profesjonalnie realizowany jest proces przywracania utraconej sprawności, w tej perspektywie pragniemy zastanowić się nad infrastrukturą zaplecza rehabilitacyjnego, gdyż otwiera ona drogę do niezależnego życia dla ponad 300-tysięcznej społeczności osób niepełnosprawnych w naszym regionie”.

Poniedziałkowa konferencja była również okazją do uzyskania najświeższych komentarzy i opinii wojewody kujawsko-pomorskiego, dyrektora Centrum Onkologii, pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych na temat planowanej przez Centrum Onkologii inwestycji Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu.

Autor: Aleksandra Macińska
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie mmtorun.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.