Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawnik po Warszawie

Już od 8 lipca rusza internetowa baza danych "Mobidat. Niepełnosprawnik po Warszawie". Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogły sprawdzić, które teatry, sklepy czy inne miejsca użyteczności publicznej są dla nich dostępne.

Baza, którą zaprezentowano dzisiaj na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście, przeznaczona jest dla wszystkich niepełnosprawnych, którzy chcą bez problemów poruszać się po Warszawie. Podstawą do jej stworzenia było przeprowadzenie przez wolontariuszy prac pomiarowych obiektów, które są umieszczone w bazie. Są to sklepy, urzędy, muzea, komisariaty, banki i hotele. Na stronie dostępnych jest ponad 90 obiektów znajdujących się na terenie Śródmieścia, następnych 100 poddawanych jest już finalnej obróbce. Informacje o kolejnych obiektach znajdą się w bazie do końca października. W przyszłości projekt ma objąć całą Warszawę.

Jak działa baza?

Dzięki praktycznym informacjom, dostępnym na stronie www.mobidat.pl, osoby z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności dowiedzą się, gdzie mogą samodzielnie załatwić codzienne sprawy takie, jak zakupy czy wizytę lekarską. Wyszukiwarka działa bardzo prosto - wchodząc na stronę internetową należy wybrać bazę danych i wpisać nazwę interesującej nas instytucji. Odczytując wszystkie informacje na stronie, możemy się także posługiwać piktogramami, czyli znakami sugerującymi dostępność placówek ze względu na określony rodzaj niepełnosprawności.
Nie wszystkie instytucje są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. / Fot. Monika Dytyniak
Czy baza coś zmieni?

Jak zapewniają koordynatorzy projektu, baza pozwoli osobom niepełnosprawnym zaplanować swoją aktywność, podnosząc ich mobilność. Zapytany o zasadność istnienia takiej bazy Kamil Kuran, młody chłopak poruszający się na wózku inwalidzkim, jedyna osoba niepełnosprawna, która przybyła na konferencję prasową, powiedział, że projekty takie jak ten, dają nadzieję.
- Oczywiście, my osoby niepełnosprawne mamy swoją specyfikę i odpowiednie zabezpieczenia czy zastosowania konstrukcyjne są niezbędne w naszym przypadku, ale mamy przecież prawo korzystać z tych miejsc tak, jak wszyscy - mówi Kamil i dodaje -
Osoby młode chcą chodzić do kina, restauracji, pubu, spotykać się ze znajomym poza domem, a każde ich wyjście nie musi wiązać się ze stresem. Osoby niepełnosprawne boją się chodzić do nieznanych miejsc, bo czeka na nich wiele barier np. podesty na parkiecie, bo osoby niepełnosprawne też tańczą, ja jestem tancerzem.

Projekt "Mobidat" realizowany jest przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo, Fundację Na Rzecz Transportowych Usług Specjalistycznych Dla Niepełnosprawnych TUS oraz niemieckie stowarzyszenie Albatros. Projekt objęty jest honorowym patronatem pani Katarzyna Osowiecka, zastępca burmistrza Śródmieścia. Osoby zainteresowane programem mogą zasięgnąć informacji na stronie:

http://www.mobidat.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plusik, moze ta akcja choc troche pomoze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za artykuł Moniko,każda inicjatywa się liczy, Jeszcze dużo jest do zrobienia w tej sprawie,aby niepełnosprawnym żyło sie lepiej w naszym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.