Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawny szuka pracy

Zadzwoniłam do kilku firm, które zamieściły w internecie informację, że zatrudniają osoby niepełnosprawne. Kto chciał zatrudnić niewidomą z psem przewodnikiem?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP Grzegorz MichałowskiCoraz więcej instytucji, placówek jest dostosowanych do potrzeb ludzi z dysfunkcjami. Osoby niepełnosprawne nie mają już problemów z odwiedzeniem kina czy muzeum. Mogą się umówić z przyjaciółmi na obiad w restauracji. Prywatne sprawy załatwiają osobiście w urzędzie. Mają również większą szansę na znalezienie pracy.

Niewidoma z bernardynem


Jestem osobą niepełnosprawną, właśnie dlatego postanowiłam poruszyć temat zatrudniania osób niepełnosprawnych. Chciałam się zorientować jak wiele jest ofert pracy w Trójmieście. Okazało się, że na stronie internetowej www.pracuj.pl oraz www.pracabezbarier.pl swoje ogłoszenia zamieszcza wiele firm chcących zatrudnić osoby niepełnosprawne. M.in. np. Raiffeisen Bank Polska S.A, Marinet, City Handlowy, MultiBank, Panorama Internetu, jak również Ergo Hestia. Dokonując analizy miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych na terenie Gdyni, Sopotu i Gdańska doszłam do wniosku, że pracy jest dużo, ale byłam ciekawa jak to wygląda w praktyce.

Zadzwoniłam więc do MultiBanku, który reklamował się na stronie internetowej. Podając się za osobę niepełnosprawną, chciałam się dowiedzieć czy znajdzie się dla mnie jakieś stanowisko pracy i czy mogę się umówić na rozmowę wstępną. Sekretarka, która odebrała telefon, była bardzo zdziwiona moją chęcią znalezienia pracy. Zapytała mnie na jaki rodzaj niepełnosprawności cierpię. Gdy oznajmiłam jej, że jestem osobą niewidomą, kobieta zaśmiała się i spytała jak mam zamiar poradzić sobie w ich firmie. Wspomniałam, że można zakupić klawiaturę komputerową Braille'a. Stwierdziła, że są to duże koszta, ale żebym podała jej numer telefonu to się ze mną skontaktują jak będzie miejsce pracy.

Kolejną firmą, do jakiej wykonałam podobny telefon, była firma ubezpieczeniowa Ergo Hestia. Również przedstawiłam się jako osoba niepełnosprawna z wadą wzroku. Tu sekretarka okazała się bardziej wyrozumiała i powiedziała, że po wypełnionym formularzu zgłoszeniowym na ich stronie internetowej mam czekać na odpowiedź w sprawie pracy. Dodała także, że pracuje już u nich parę osób głuchoniemych oraz niewidomych i że bardzo dobrze sobie radzą. Próbowałam ją jakoś zaszokować dodając, że poruszam się dzięki mojemu psu rasy bernardyn, który przeszedł specjalne szkolenia dla osób niewidomych i będzie ze mną podczas dnia pracy w firmie. Kobieta, która prowadziła ze mną rozmowę bardzo się zdziwiła dodając, że jeszcze takiego psa przewodnika u nich nie było, ale liczą się z tym, że pewne rzeczy są niezbędne osobom niepełnosprawnym i nie powinno być żadnych problemów.

Po ciekawej, tak mobilizującej, rozmowie z pracownicą Ergo Hestia zainteresowałam się jeszcze bardziej tą firmą. Okazało się, że współpracuje ona z Integralią, organizacją działającą jako agencja pośrednictwa pracy osób niepełnosprawnych. Hestia pomaga innym pracodawcom w procesie rekrutacji kandydatów do pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.03.2009 10:50

Zgadzam sie koleżanką. Wiele firm nakładnia/zmusza niepełnosprawnych pracowników do dłuższych godzin pracy przy mniejszych zarobkach. Dodatkowo nie zawsze stanowisko pracy jest odpowiednio przystosowane przez firmę, która zatrudnia osobę niepełnosprawną. Osoby te są bardzo wykorzystywane. Firmy otrzymując dotacje i dofinansowania na szkolenia osób niepełnosprawnych oraz inne czynnosci związane z polepszeniem warunków pracy tych osób przeznaczaja pieniążki na zupełnie cos innego.
Oczywiscie jest wiele firm, które cenią sobie wiedze i zaangażowanie osób niepełnosprawnych. Starają sie dostosować ich stanowiska pracy do stawianych wymogów oraz wysyłają na szkolenia. Czerpiąc korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych przyczyniają się jednocześnie do kreowania wizerunku osoby niepełnosprawnej, która mimo swojej niepełnosprawności w pełni bierze udział we wszystkich funkcjach życiowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam firmę, której z tytułu zatrudniania większej osób niepełnosprawnych całkiem nieźle się powodzi z tytułu otrzymywania dotacji i dofinansowań. Rozbudowany dział rehabilitacji pozwala także firmie na prowadzenie usług medycznych dla osób nie będących pracownikami tej instytucji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.