Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawny też może pomóc

Likwidacja barier architektonicznych, programy edukacyjne dla młodzieży, uświadamianie pracodawcom, że niepełnosprawni też mogą być wydajnymi pracownikami - to założenia programu, który od grudnia ma funkcjonować w powiecie mrągowskim.

Paweł Puzynkiewicz ma już gotowy program dotyczący poprawy życia osób niepełnosprawnych / Fot. Jarosław Puszko Program poprawy warunków życia niepełnosprawnych w powiecie mrągowskim opracował Paweł Puzynkiewicz, który od dwóch miesięcy pracuje jako Pełnomocnik Starosty ds. Osób Niepełnosprawnych i reprezentuje ich interesy. – Przejechanie przez Mrągowo jest strasznie trudne dla człowieka na wózku - mówi Paweł Puzynkiewicz. - Wysokie krawężniki, schody i progi na każdym kroku, nierówne chodniki – to są poważne przeszkody, na które zwykli ludzie nie zwracają uwagi.

Jak mówi pełnomocnik, dla kogoś przykutego do wózka takie niewielkie bariery architektoniczne to codzienne, ogromne wyzwanie. Puzynkiewicz dobrze o tym wie, bo sam jeździ na wózku. Ale w przeciwieństwie do wielu innych, którzy po wypadku tracą chęć do życia, on nie tylko normalnie funkcjonuje w naszym społeczeństwie, ale i aktywnie działa, by zmienić los innych niepełnosprawnych. I do tego pracuje jako wolontariusz. - Doszedłem do wniosku, że jeśli można coś zmienić, pomóc komuś - to trzeba działać - mówi. – Nie za wszystko trzeba brać pieniądze.

Opracowany przez Puzynkiewicza program zacznie być wdrażany już w grudniu. Zawiera on szereg działań, w których zaangażowani będą policjanci, ratownicy i ośrodki pomocowe w powiecie. Jednym z pierwszych zadań jakie stawia sobie twórca programu, to zapobieganie niepełnosprawności. W tym celu organizowane będą spotkania w szkołach, gdzie propagowane będzie bezpieczne i zdrowe życie. Będą także szkolenia z zakresu BHP w firmach, w których pracownicy pracują na niebezpiecznych maszynach. Kolejnym obszarem będzie przekonywanie pracodawców, że niepełnosprawni mogą być równie wydajni w pracy co ich pełnosprawni koledzy. Nie zabraknie także terapii, wspólnych spotkań i wspierania się nawzajem.

- Możemy np. organizować wspólne zajęcia sportowe, jak np. mecze – mówi Paweł. – Ale trzeba o tym niepełnosprawnym powiedzieć, dotrzeć do nich.

Program opracowany przez pełnomocnika starosty to pierwsze tego typu działanie w powiecie mrągowskim. Do tej pory osoby niepełnosprawne same starały się dbać o siebie, jeździć na terapie czy uzyskiwać wsparcie z PFRON-u. Teraz to ktoś inny wyciąga do nich pomocną dłoń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

/ + / Pochwalam ,tym bardziej że sam doświadczam uciążliwości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzasadnienie identycznie jak macieklew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ oczywiście plus!!!

Najważniejszy jest pomysł i chęć pomocy innym a to że samemu jest się niepełnosprawnym naprawdę nie stanowi przeszkody do działania.
Pełnosprawnym osobą wydaje się że niepełnosprawność to jest dla tej osoby taki ogromny problem że ona sama sobie nie poradzi. A tak wcale nie jest bo osoby" Troszkę mniej sprawne" naprawdę nie robią problemu ze swoich problemów. To pełnosprawni nie chcą akceptować, zrozumieć niepełnosprawnych.
A wystarczy tylko trochę chęci. No i należy edukować ludzi że niepełnosprawność to nie jest problem którego nie można pokonać- tym nie można się zarazić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepełnosprawny tez człowiek i każdy powinien go normalnie traktować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.