Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny też może pomóc

Jarosław Puszko
Jarosław Puszko
Paweł Puzynkiewicz ma już gotowy program dotyczący poprawy życia osób niepełnosprawnych
Paweł Puzynkiewicz ma już gotowy program dotyczący poprawy życia osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych, programy edukacyjne dla młodzieży, uświadamianie pracodawcom, że niepełnosprawni też mogą być wydajnymi pracownikami - to założenia programu, który od grudnia ma funkcjonować w powiecie mrągowskim.

Program poprawy warunków życia niepełnosprawnych w powiecie mrągowskim opracował Paweł Puzynkiewicz, który od dwóch miesięcy pracuje jako Pełnomocnik Starosty ds. Osób Niepełnosprawnych i reprezentuje ich interesy. – Przejechanie przez Mrągowo jest strasznie trudne dla człowieka na wózku - mówi Paweł Puzynkiewicz. - Wysokie krawężniki, schody i progi na każdym kroku, nierówne chodniki – to są poważne przeszkody, na które zwykli ludzie nie zwracają uwagi.

Jak mówi pełnomocnik, dla kogoś przykutego do wózka takie niewielkie bariery architektoniczne to codzienne, ogromne wyzwanie. Puzynkiewicz dobrze o tym wie, bo sam jeździ na wózku. Ale w przeciwieństwie do wielu innych, którzy po wypadku tracą chęć do życia, on nie tylko normalnie funkcjonuje w naszym społeczeństwie, ale i aktywnie działa, by zmienić los innych niepełnosprawnych. I do tego pracuje jako wolontariusz. - Doszedłem do wniosku, że jeśli można coś zmienić, pomóc komuś - to trzeba działać - mówi. – Nie za wszystko trzeba brać pieniądze.

Opracowany przez Puzynkiewicza program zacznie być wdrażany już w grudniu. Zawiera on szereg działań, w których zaangażowani będą policjanci, ratownicy i ośrodki pomocowe w powiecie. Jednym z pierwszych zadań jakie stawia sobie twórca programu, to zapobieganie niepełnosprawności. W tym celu organizowane będą spotkania w szkołach, gdzie propagowane będzie bezpieczne i zdrowe życie. Będą także szkolenia z zakresu BHP w firmach, w których pracownicy pracują na niebezpiecznych maszynach. Kolejnym obszarem będzie przekonywanie pracodawców, że niepełnosprawni mogą być równie wydajni w pracy co ich pełnosprawni koledzy. Nie zabraknie także terapii, wspólnych spotkań i wspierania się nawzajem.

- Możemy np. organizować wspólne zajęcia sportowe, jak np. mecze – mówi Paweł. – Ale trzeba o tym niepełnosprawnym powiedzieć, dotrzeć do nich.

Program opracowany przez pełnomocnika starosty to pierwsze tego typu działanie w powiecie mrągowskim. Do tej pory osoby niepełnosprawne same starały się dbać o siebie, jeździć na terapie czy uzyskiwać wsparcie z PFRON-u. Teraz to ktoś inny wyciąga do nich pomocną dłoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto