Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27889 miejsce

Niepełnosprawny to także Twój sąsiad

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-06-10 23:54

Jeżeli jesteś osobą sprawną - nie zdajesz sobie sprawy, jakim dla mnie, Twojego sąsiada, problemem jest wyjście z domu i uczestniczenie w normalnym życiu ze względu na różnego rodzaju bariery, które spotykam na swojej drodze.

Przy okazji różnego rodzaju akcji głośno krzyczymy, że jesteśmy krajem katolickim. Ale czy to nie Chrystus powiedział "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego", "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, mnieście uczynili". Walczymy w akcjach w sprawie obrony życia poczętego, a zapominamy o tych, którzy są obok nas. Łatwiej bowiem krzyczeć, demonstrować, trudniej natomiast pochylić się i pomóc temu, kto tej pomocy potrzebuje. Ale nawet gdy to robimy, czy robimy to by pomóc, czy robimy to dla poklasku lub by zagłuszyć wyrzuty sumienia? Będąc osobami sprawnymi, trudno nam zrozumieć, co oznacza niemożność opuszczenia własnego mieszkania, załatwienia najdrobniejszej sprawy w urzędzie, czy po prostu kontakt z innymi ludźmi. Gdy wśród nas pojawi się osoba niepełnosprawna, bardzo często odwracamy wzrok i sprawiamy, że osoba ta czuje się jak napiętnowana, a jest to człowiek, tak - człowiek, który jest taki sam jak każdy z nas. Czasem by pomóc, wystarczy zlikwidować drobne bariery architektoniczne. Dla osoby sprawnej kilka schodków nie jest problem, natomiast gdy masz trudności z chodzeniem, tych kilka schodków urasta do rangi wyprawy.

Pochyliłem się nad regulacjami prawnymi zgodnie z którymi „O dofinansowanie, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych, mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności a realizacja likwidacji barier umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem. Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych wynosi dla osób niepełnosprawnych do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia". Zadałem sobie pytanie, a co z osobami, dla których te 20 proc. jest barierą nie do pokonania, co z przedsięwzięciami, których realizacja w niewielkim stopniu przekracza próg piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia? Jak ma osoba mniej sprawna załatwić sprawę w urzędzie, gdy nie ma do niego podjazdu?

Gdy widzisz, nie jest problemem odczytanie napisów, natomiast gdy wzrok nie daje ci tej szansy, musisz liczyć na czyjąś pomoc, choć czasem wystarczyłby automat odczytując potrzebne informacje. Prowadzone przez PFRON badania społeczne potwierdzają powiązanie jakości życia osób niepełnosprawnych z jakością funkcjonowania społeczności lokalnych, w tym władzy i administracji szczebla powiatowo-gminnego. Jeżeli brak jest odpowiedzialności samorządów każdego szczebla za stwarzanie dogodnych warunków rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, wchodzących w skład społeczności lokalnej, to z reguły nie interesują się one tym tematem. Choć jak władze i administracja lokalna ma rozumieć problemy dotyczące niepełnosprawności, gdy brak jest osób piastujących wysokie stanowiska, a będących osobami mniej sprawnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Wśród poważnej dyskusji, wstawka typu czarny humor:

Znajoma mojej znajomej uległa wypadkowi doznając skomplikowanego złamania nogi; przejechała ją ...inwalidka pędząca na wózku akumulatorowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I oto chodzi! A potem zastanowimy się nad dalszymi posunięciami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok, to ja rzucę hasło na naszym portalu, w końcu mamy kilka ciekawych osób :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że od "kto", czyli od potencjalnych kandydatów. Myślę, że portal, na którym piszesz, i pozostałe portale społecznościowe dla osób niepełnosprawnych mogłyby się podjąć "wytropienia" takich ludzi:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu się zaczynają schody :) Jak przychodzi do konkretów, czeski film - nikt nic nie wie :)) Mam nadzieję, że na tym komentarzu się nie skończy?! A tak w ogóle, kto ma jakiś pomysł od czego zacząć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to trzeba od pomysłu przejść do konkretów: kto, jak, gdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,Tu widzę pole do działania. Internet daje możliwości wypromowania takich osób"
I to jest zaje....fajny pomysł :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co prawda do wyborów samorządowych jeszcze daleko, ale tego się nie zrobi z dnia na dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor pisze:
"Choć jak władze i administracja lokalna ma rozumieć problemy dotyczące niepełnosprawności, gdy brak jest osób piastujących wysokie stanowiska, a będących osobami mniej sprawnymi."
Tu widzę pole do działania. Internet daje możliwości wypromowania takich osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problemów jest całe mnóstwo, zaczynając od tych wind, krawężników, podjazdów po niechęć do zatrudniania w ,,Normalnych" zakładach osób niepełnosprawnych. Niby ustawy są, są dofinansowania, ale pracodawcy dalej nad niepełnosprawnych cenią ludzi zdrowych. Nie mam pojęcia dlaczego? Wielu z Nas ma wyższe wykształcenie, chęć do pracy, pomysły, a mimo to siedzimy na państwowym garnuszku, bo o garnku mowy nie ma! Kolejnym problemem są tzw. ZPCH-y!!! Jeśli już jest gdzieś praca to tu, ale czy to coś można nazwać pracą??? To wyzysk człowieka przez człowieka! Książkę by można było na ten temat napisać, nawet w kilkunastu tomach :))
Mój pomysł polega na rozpowszechnianiu tematu problemów osób niepełnosprawnych w sieci. Być może ktoś ,,na górze" zauważy problem? Rodzice chorych dzieci sami walczą o pieniądze, które moim zdaniem Im się należą, w końcu chcą sami zaopiekować się swoim chorym dzieckiem! Czy nasze państwo stać na utrzymywanie domów opieki dla niepełnosprawnych - raczej nie! - a jak matka chce zostać w domu z chorym dzieckiem ma utrzymać siebie i chore dziecko za 500 zł?! Czy to nie jest chore? Innego pomysłu nie mam, wydaje mi się, że w tej chwili to będzie już jakiś pomysł - ale to tylko moje zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.