Facebook Google+ Twitter

Niepełnosprawnym łatwiej będzie głosować

Głosowanie korespondencyjne lub przy pomocy asystenta, nakładki na karty w alfabecie Braille'a, weryfikacja lokali wyborczych pod kątem ich dostępności oraz specjalny system informacji - to katalog ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców.

Niepełnosprawnym łatwiej będzie głosować / Fot. Grzegorz FrankiWczoraj zakończył się w parlamencie proces legislacyjny przepisów, które w znaczny sposób mają ułatwić osobom niepełnosprawnym udział w wyborach powszechnych.

- Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teraz ustawa zostanie przekazana prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, a ten z pewnością ją podpisze - poinformował Wiadomości24.pl poseł Sławomir Piechota, sprawozdawca nadzwyczajnej komisji, która przez prawie rok pracowała nad tymi przepisami.

Politycy nie uchwalili ustawy jednomyślnie


Przeciwni ustawie byli jedynie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowanie korespondencyjne oraz przy pomocy asystenta uznali za niezgodne z konstytucją. Według nich takie rozwiązania nie zapewniają pełnej tajności i bezpośredniości.

Zastrzeżenia PiS-u wzbudza też czas uchwalenia ustawy: datę wyborów od dnia wprowadzenia zmian w prawie wyborczym powinno dzielić minimum sześć miesięcy, co w tym wypadku nie może już nastąpić.

Zarzuty konkurentów odrzuca poseł Platformy Obywatelskiej, Sławomir Piechota, który powołuje się na opinię b. rzecznika praw obywatelskich, prof. Andrzeja Zolla w tej kwestii. - Istotnie, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sprzed pięciu lat miało służyć ograniczeniu możliwości manipulowania w prawie wyborczym przez rządzących, ale wprowadzone ułatwienia dla niepełnosprawnych nie zmieniają przecież sposobu liczenia głosów - mówi Piechota.

- Opinia profesora Zolla niczego nie przesądza, bo znamy opinie innych ekspertów, którzy uważają, że wyrok z 2006 roku nie dotyczy tylko liczenia głosów, ale wszelkich istotnych zmian w prawie wyborczym - odpowiada poseł Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

My również tak jak Pan Adam popieramy wszystkie rozwiazania sprzyjające aktywnosci obywatelskiej osob niepełnosprawnych.
M.M.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widocznie PiS obawia się niepelnosprawnych. Popieram wszystkie rozwiazania sprzyjające aktywnosci obywatelskiej osob niepełnosprawnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.