Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3167 miejsce

Niepewna przyszłość SCK "Kontrasty" w Szczecinie

10 kwietnia miał się odbyć w byłym studenckim klubie Kontrasty koncert zaprzyjaźnionych artystów, którzy mieli zagrać w solidarności z Kontrastami, pod nazwą "Zróbmy hałas". Koncert został odwołany z powodu żałoby narodowej.

Budynek SCK Kontrasty / Fot. Elżbieta SadowskaNajpierw trochę historii. 29 kwietnia 1961 roku Zrzeszenie Studentów Polskich otrzymało budynek przy ulicy Wawrzyniaka 7a w Szczecinie, w którym powstał nowy przybytek kultury studenckiej nazwany później Studenckim Centrum Kultury "KONTRASTY". Od momentu założenia klub prowadził ożywioną działalność - do tego stopnia, że otrzymał nagrody za najlepiej działający klub studencki w kraju.

Od początku istnienia klubu działał tu Dyskusyjny Klub Filmowy Inteligencji i Studentów "KONTRASTY", powstał też Ośrodek Teatralny "Kontrasty". Niestety, dzisiaj to już przeszłość.

S.C.K. Kontrasty był również miejscem spotkań i twórczości młodych muzyków skupionych w różnych zespołach. I właśnie część tych zespołów miała wystąpić dzisiaj w 8-godzinnym koncercie solidarnościowym, w związku z niepewną przyszłością klubu.

Klub zaczął mieć problemy, gdy okazało się, że Zrzeszenie Studentów Polskich wynajmujące ten budynek od miasta ma ponad 103 tysiące złotych zadłużenia.

Waldemar Kulpa prowadził SCK Kontrasty ponad 25 lat, a od kilkunastu lat podnajmuje od zrzeszenia lokal prowadząc w nim dalej działalność artystyczną. Jednak w związku z zadłużeniem najemcy pojawiło się zagrożenie, że klub przestanie działać. Na tą sytuację zareagował prezydent Szczecina Piotr Krzystek, który zwrócił się listownie do rektorów szczecińskich uczelni z zapytaniem, czy są zainteresowane użytkowaniem budynku - indywidualnie, lub jako stowarzyszenie, czy fundacja.

Okazało się, że w Szczecinie trudno o konsolidację wszystkich uczelni. Poza tym większość uczelni ma swoje kluby, których utrzymanie spoczywa już na nich barkach. Jedyną uczelnią, która nie ma swojego klubu, jest Uniwersytet Szczeciński/.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bywałem tam zwłaszcza w latach 1967-69. Sądzę, że klub powinien istnieć nadal. Historia i dorobek są ważne w istnieniu takiej placówki. Może to inne czasy, ale kultury nigdy za wiele. Także takiej klubowej, jaką proponują KONTRASTY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.