Facebook Google+ Twitter

Niepewne losy firmy Nintendo - tak było kiedyś

Historia Nintendo nie zawsze była związana z grami wideo. Firma wielokrotnie musiała pokonać trudności i groźby bankructwa, by w końcu odkryć swoje prawdziwe oblicze.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:SNES_800.jpg&filetimestamp=20051009095245Założona przez Fusajira Yamauchi w 1889 roku firma, której nazwa oznaczała dosłownie "zostaw szczęście niebu" wydała pierwszy produkt: karty do gry Hanafuda. Były robione ręcznie i można było w nie grać na różne sposoby. Wkrótce stały się bardzo popularne w Japonii.

W 1933 roku firma połączyła się z inną i od tej pory nazywała się Marufuku Company, Ltd. W 1951 roku podzielono ją na Nintendo Playing Card Company oraz Nintendo Karuta Company, Ltd. Karty do gry robiono z plastiku, co uczyniło firmę producentem nr 1 na wschodzie. W 1956 roku wydała licencję na sprzedaż kart z wizerunkami bohaterów bajek Disneya, co przyniosło jej spory zastrzyk gotówki.

Dalsze lata przyniosły nowe pomysły na udziały w innych rynkach. Ówczesny prezes Hiroshi Yamauchi zobaczył mechaniczne ramię używane do gry w karty i postanowił ze sukcesem przełożyć pomysł na rynek w eformi zabawki. Firma poszła za ciosem zadomawiając się na dobre w branży zabawek. Jednymi z popularnych jej produktów okazały się: Ultra Machine - zabawka wyrzucająca piłki baseballowe oraz Chiritory - zdalnie sterowany odkurzacz. Nintendo imało się również innych branż, takich jak przedsiębiorstwo taksówkarskie, sieć love hoteli, sieć telewizyjną. Była nawet przez krótki okres producentem żywności. Jedynie zabawki przetrwały. Reszta zbankrutowała po krótkim czasie. Kiedy forma znalazła się w trudnej sytuacji zarówno na rynku kart do gry oraz zabawek powstawało jej nowe oblicze.

W roku 1975 Nintendo kupił prawa do dystrybucji konsoli Magnavox o nazwie "Odyssey". Okazało się, że gra stała się popularna i szybko postanowiono wyprodukować własne konsole: Color TV Game 6 oraz COLOR TV Game 15. Ich pierwszą grą arcade był "Computer Othello". Wkrótce po niej wydano słynnego "Donkey Konga" wraz z "Radar Scope". W 1977 roku zatrudniono Shigeru Miyamoto, za pomocą którego Nintendo wzniosło się na wyżyny w branży gier wideo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.