Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29462 miejsce

Niepodległość a wolność

- Kto ty jesteś? - Polak mały. - Jaki znak twój? - Orzeł biały.

Takie symbole patriotyzmu zawsze dawały siłę Polakom. / Fot. Sylwia LegutkoKtóż na nas nie zna tego przepięknego wierszyka - przepełnionego miłością do ojczyzny? Listopad to czas zadumy nad naszą historią. Ostatnio obchodziliśmy Święto Niepodległości – i jakie ono było? Dla jednych ważne, patriotyczne, dla innych takie, że trzeba było być na uroczystościach, a inni po prostu to święto "przejedli" i "przespali". Byli też tacy, którzy pokazali agresję wobec wszystkich i wszystkiego, tak jakby nie rozumieli o co tu chodzi.

Tego dnia najbardziej istotne był dwa kolory, biały i czerwony. Ludzie bardzo chętnie wywieszali flagi. Wiele pokoleń Polaków walczyło o odzyskanie niepodległości, aby w końcu Polskę wprowadzić w 1918 roku na karty historii. W dużej mierze także im zawdzięczamy, to że żyjemy dziś w wolnym kraju. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali swój kraj podzielony przez trzech zaborców.

Dziś historycy twierdzą, że wówczas cudem było odzyskanie niepodległości, bo gdyby nie to, to dzisiaj bylibyśmy grupą etniczną podobną do Serbów Łużyckich. Ledwie tolerowaną mniejszością pokazywaną na festiwalach folklorystycznych. Odrodzenie Polski nie wywołało entuzjazmu Niemców, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, ani innych mniejszości narodowych, którym przyszło odtąd mieszkać w Polsce. Za ojców Polskiej niepodległości uznajemy Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" - pomnik w Kolbudach. / Fot. Sylwia LegutkoJaka była rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości? Przeogromna, tzn. on był tak naprawdę architektem budowniczym niepodległego państwa. Była to postać obdarzona szczególną charyzmą. Tę charyzmę budował Piłsudski całym swoim życiem ofiarnie poświęconym Polsce. Uważał, że są wartości wyniesione ponad realny świat: honor i ojczyzna. Był bez wątpienia naszą polityczną ikoną XX wieku. Często zapominamy o tym, że jego największa rola polegała na tym, że zapobiegł wojnie domowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jolka
  • jolka
  • 15.11.2010 20:24

Świetny artykuł 5* ,,Lepszy w wolności kęsek lada jaki, niźli w niewoli przysmaki"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman
  • Roman
  • 14.11.2010 18:17

Tak ten ,,drugi Piłsudski" - przydałby się, ale na horyzoncie takiego nie widać, za to mamy samych sarmatów, a ludzie żyją co raz biedniej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.