Facebook Google+ Twitter

Niepodległość Kosowa legalna

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł dziś w Hadze, że deklaracja niepodległości Kosowa uchwalona przez lokalny parlament w 2008 r. jest legalna i zgodna z prawem międzynarodowym. Dla Serbów jest to cios i kolejna przegrana w walce o izolację państwa ze stolicą w Prisztinie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:KosovoFlagMap.svg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/KosovoFlagMap.svg/542px-KosovoFlagMap.svg.pngWyrok sądu odczytał Hisashi Owada z Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Tym samym odebrał wszelką nadzieję Serbom na przywrócenie Kosowa ich strukturom państwowym. To właśnie rząd w Belgradzie rok temu zwrócił się do trybunału o zakwestionowanie niepodległości byłej prowincji, argumentując "rażącym naruszeniem integralności terytorialnej Serbii". Choć sam wyrok nie jest wiążący dla wielu państw świata to i tak może stać się kolejnym pretekstem do wznowienia rozmów pomiędzy Belgradem a Prisztiną. Takie orzeczenie trybunału w Hadze może przyczynić się do nawiązania przez Kosowo stosunków dyplomatycznych z innymi państwami na całym świecie. Póki co zostało ono uznane przez 69 krajów, w tym USA i Polskę.Przed wydaniem wyroku, trybunał wysłuchał argumentów przedstawicieli prawie 30 krajów, a w szczególności, Chin, Rosji i Hiszpanii, które mają własne separatystyczne regiony i występują przeciw uznaniu niepodległości Kosowa. Stany Zjednoczone wystąpiły natomiast z poparciem dla http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kosova_independence_Vienna_17-02-2008_b.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Kosova_independence_Vienna_17-02-2008_b.jpgregionu. Zdaniem ekspertów werdykt wydany na rzecz Kosowa stanie się kartą przetargową dla wielu regionów separatystycznych na świecie, takich jak Naddniestrze czy Kraj Basków.

Decyzja trybunału jest dla Serbii kolejnym ciosem w walce o przywrócenie zbuntowanej prowincji w granice swojego kraju. Nawet kierownictwo serbskiego Kościoła prawosławnego zarządziło, aby w czwartek o godzinie 17.00 we wszystkich cerkwiach Serbii i Kosowa biły przez pięć minut dzwony jako modły na rzecz korzystnej dla Serbii decyzji. Jeśli Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ustali nowe zasady, może to uruchomić proces powstawania nowych państw i zdestabilizować wiele regionów na świecie - powiedział po wydaniu niekorzystnego dla Serbów werdyktu prezydent tego kraju Boris Tadić.

Źródło:
AP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem, nie można w żaden sposób porównywać sprawy Kosowa do Śląska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstyd! Kosowo jest serbskie. Po co te podziały? Ta decyzja może pomóc i ośmielić różne separatystyczne organizacje także w Polsce (np. Śląski Ruch Separatystyczny). Zastanówcie się zanim poprzecie separatystów z innych krajów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepodległość, niepodległości nierówna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze kraj Basków (Francja i Hiszpania). W kolejce stoi Korsyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z Andaluzją?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz kolej na Inguszetię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Niech żyje niepodległe Kosowo! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.