Facebook Google+ Twitter

Niepodległy Tarnów

Debata o definicji niepodległości, przedstawienia i Marsz Niepodległości ulicami Tarnowa, to propozycje przygotowane przez organizatorów pierwszego Festiwalu Niepodległości w Tarnowie. W koncercie bardów udział weźmie m.in. Jan Pietrzak.

Logo I Festiwalu Niepodległości w Tarnowie; widać w nim wyraźne odwołanie do charakterystycznej bryły tarnowskiego ratusza. / Fot. Materiały prasowe organizatorów festiwalu.Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości organizuje wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych pod nazwą I Festiwal Niepodległości. Wydarzenie to odbędzie się w Tarnowie między 27 a 31 października. Jak mówi Piotr Dziża, pomysłodawca przedsięwzięcia, daty te wybrano nieprzypadkowo.

- Odwołujemy się do wydarzeń sprzed 94 lat, kiedy to tarnowianie - jako prawdopodobnie pierwsi w kraju – zrzucili jarzmo zaborcze, rozbrajając Austriaków, po akcie poddania się przez tarnowską Radę Miasta „rządowi w Warszawie”. Festiwal, w założeniu już cykliczny, ma stanowić oddolne, obywatelskie wzmocnienie dla dumnego hasła „Tarnów - Pierwsze Niepodległe”, jakim posługuje się nasze miasto, a odnoszącego się do tej radosnej karty naszej lokalnej i ogólnonarodowej historii.

W trakcie festiwalowych zdarzeń chcemy pochylić się z refleksją, ale i pełną otwartością, nad ważnymi pytaniami: czy o taką niepodległość, jaką mamy, walczyli nasi przodkowie oraz co dziś oznacza i jakie wyzwanie dla nas stanowi niepodległość
- mówi Piotr Dziża.

W ramach I Festiwalu Niepodległości w Tarnowie przygotowano m.in. grę terenową „Tarnów’46”, targi wydawnictw niepodległościowych, spektakl „Wyklęci” Teatru Nie Teraz, przegląd filmowych dokumentów historycznych.
W niedzielę 28 października organizatorzy festiwalu zapraszają do Teatru im. L. Solskiego na debatę pod hasłem „Niepodległość. Ewolucja pojęcia i jego percepcja”, z udziałem profesorów prawa konstytucyjnego, historii, stosunków międzynarodowych, ekonomii oraz publicystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.