Facebook Google+ Twitter

Niepokonana niższość kobiet. Dlaczego świat nie reaguje?

W Arkanzas w USA 35-letnia Marry przeżywa koszmar, ponieważ jej konkubent ma prawo ją bić, pod warunkiem, że nie robi tego częściej niż raz w tygodniu. 17-letnia, kiedyś śliczna Indianka, została skazana na publiczną chłostę, ponieważ urodziła dziecko płci żeńskiej - rodzenie dziewczynek jest w tym plemieniu zabronione… Na świecie niejdnokrotnie w stosunku do kobiet naruszane jest pewne sacrum - ludzka godność.

„A, że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał, jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta…” Dobra i zła, wierna i zdradliwa, anioł i demon, upiór i cud - taka była kobieta w oczach wielkiego Tuwima. Myślę, że poeta odgadł wielką tajemnicę niewieściej natury - natury, która nie jest doceniana. Czyż nie miała racji Mary McCarthy mówiąc, że kobieta jest mądrzejsza od mężczyzny, ale najwięcej rozumu musi zużyć na to, by ukryć ten fakt? Od lat umiejętność manipulacji, zdolność do poświęcenia i życiowa mądrość płci pięknej są odsuwane na dalszy plan. Dlaczego? Odpowiedzią jest tu proste, ale bardzo niesprawiedliwe retoryczne pytanie. Jaki mężczyźni mieliby interes w dopuszczeniu do pierwszych szeregów kobiet, które są od nich z natury mądrzejsze? Nasuwa mi się tu na usta drwiący uśmieszek, szydzący z szowinizmu mężczyzn, który to szowinizm nie wynika z niczego innego, jak z tchórzostwa. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Cóż - wyjątki są obowiązkowe dla każdej reguły i tymże wyjątkom absolutnie nie ujmuję. Wyjątki niech więc nie biorą sobie moich słów nazbyt do serca. Jednak nie ta kwestia, choć ma bardzo duże znaczenie, jest tu najistotniejsza. W XXI wieku niejednokrotnie naruszane jest w stosunku do kobiet pewne sacrum - ludzka godność.

Niższość kobiety ma swoje źródła już w starożytnym Polis, w którym to została ona pozbawiona praw obywatelskich. Średniowiecze natomiast przyniosło ze sobą przeświadczenie, że kobieta jest w pierwszej kolejności podporządkowana ojcu, a w drugiej mężowi. Smutne, ale prawdziwe i nikt mi nie wmówi, że tak musiało być, bo wymagała tego sytuacja historyczna! Tak było po prostu wygodnie mężczyznom, którzy mieli mylne przeświadczenie o swojej wyższości.

Dzisiejsze czasy natomiast, przyniosły kobietom na pozór, w większości cywilizowanych krajów, równouprawnienie. Równouprawnienie jest tu jednak pojęciem dosyć względnym. Nie bez powodu bowiem pojawiło się powiedzenie „mężczyźni są jak ceny; chcieliby ciągle piąć się w górę”. Kobieta startująca w kampanii wyborczej jest, przecież w 80% skazana na niepowodzenie, tylko z tej racji, że jest kobietą! Kobieta na równorzędnym z mężczyzną stanowisku pracy otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, tylko dlatego, że jest kobietą! Kobieta za kierownicą jest bez ogródek uznawana za kiepskiego kierowcę, również tylko dlatego, że jest kobietą! Kobieta ma piec ciasta i gotować obiady, bo jest kobietą... Kobieta ma zajmować się domem, bo jest kobietą... Kobieta musi to wszystko zaakceptować, bo co!? Bo jest kobietą? A ja tego nie akceptuję. Więc co, nie jestem kobietą?

W wielu krajach mania wyższości mężczyzn pociąga za sobą kolosalne absurdy. Na pozór są one zabawne, ale tylko na pozór. W Nowej Gwinei 20-letnia kobieta o imieniu Tanika, kosztowała swojego męża 240 dolarów, 5 świń i jednego ptaka. Nowa Gwinea jest wyspą, przez której chaszcze do dnia dzisiejszego nie zdołała przedrzeć się cywilizacja, a więc można byłoby tą paranoję w naciągany sposób wytłumaczyć. Przejdźmy jednak do UWAGA - Arkanzas w USA, gdzie 35-letnia Marry przeżywa koszmar, ponieważ jej konkubent ma prawo ją bić, pod warunkiem, że nie robi tego częściej niż raz w tygodniu. No tak, gdyby miał ją bić częściej, to jeszcze by się biedak przesilił... Jednak to jeszcze nie wszystko. Pewna, zaledwie 17-letnia, kiedyś śliczna Indianka o imieniu Scheryl, pochodząca z plemienia Yanomami, została skazana na publiczną chłostę, ponieważ urodziła dziecko płci żeńskiej - rodzenie dziewczynek jest w tym plemieniu zabronione… Ta surowa kara, jaką wymierzono dziewczynie, spowodowała nieodwracalne oszpecenie jej twarzy - już nigdy nie będzie piękna…

Wiem, dzisiejszy świat dźwiga na swoich barkach dość problemów. Jedne z nich mają małe znaczenie, inne zaś ogromne. Nie jestem jednak w stanie zrozumieć, dlaczego to, jak traktuje się w niektórych krajach kobiety, jest niezauważalne. Oczywiście, nas to bezpośrednio nie dotyczy i dlatego umywamy ręce od odpowiedzialności za poszanowanie ludzkiej godności. Ja, jako kobieta, pragnę dwóch rzeczy - żeby w końcu zaczęto reagować na upokarzanie płci żeńskiej i żeby zniknęły wszystkie stereotypy, które są dla nas - kobiet, tak bardzo krzywdzące. Bo nieprawdą jest, że „kobieta zna tylko jedno szczęście na ziemi - kochać i być kochaną.” Kobieta pragnie również szanować i być szanowaną, poważać i być poważaną, rozumieć i być rozumianą i wreszcie brać pod uwagę i być pod uwagę braną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

graK
  • graK
  • 25.02.2012 17:36

Dlaczego świat nie reaguje? Moim zdaniem dlatego, że:
- część kobiet jest zadowolona z takiego stanu rzeczy;
- część zgadza się całkiem bezmyślnie;
- część jest przekonana, że tak jest właściwie;
- część naprawdę wierzy w wyższość mężczyzny;
- część nie ma odwagi stawić czoła;
- część woli zostawić sprawę Bogu;
- część gardzi feministkami, dlatego im na przekór chwali istniejący stan rzeczy;
- ...[proszę dorzucić własną opinię]...

Zatem jak wielka część z całości kobiet pragnie (cytuję Autorkę): ...żeby w końcu zaczęto reagować na upokarzanie płci żeńskiej i żeby zniknęły wszystkie stereotypy"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wiecie jak było w Tybecie? Otóż tam nie było nigdy feminizmu w żadnej postaci. A czemu? Bo paniom zamieszkującym ten piękny kraj w ogóle nigdy nie przyszło do głowy żeby przejmować się czyjąś opinią, stereotypami czy zakazami tylko po prostu robiły co chciały. :)
- Może by tak zacząć je naśladować zamiast walczyć z światopoglądem zacofanych męskich szowinistów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dlaczego świat nie reaguje?"
Są to bardzo trudne sprawy i niestety mało nagłośniane. Wielu jest na pewno smutno z tego powodu, ale nie mają władzy lub też siły przebicia:(.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.