Facebook Google+ Twitter

Niepokorny festiwal dla marzycieli - Tofifest

Stworzony po to, by wspólnie oglądać filmy, dyskutować o nich, poznawać uznane i wschodzące gwiazdy kina w niezobowiązującej atmosferze toruńskiego luzu. Tofifest to festiwal niepokornego kina. Filmów młodych, zbuntowanych i niezależnych.

Plakat festiwalu. / Fot. TofifestTofifest to festiwal odbywający się wyjątkowym miejscu - w gotyckim Toruniu, mieście starym, ale młodym duchem. W wielkim kampusie uniwersyteckim (ponad 35 tys. studentów), na którego starówce możecie znaleźć ponad 250 pubów, klubów, dyskotek, restauracji i kafejek.

Tofifest to międzynarodowy festiwal, o zasięgu światowym. Do VI edycji zgłoszono 400 filmów z 46 krajów świata - Serbii, Argentyny, Peru, Meksyku, Węgier, Norwegii, Turcji, Korei Płd., Nowej Zelandii, Tajwanu, Kosowa, Macedonii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Singapuru, Indii, Kirgizji, Ukrainy, Rosji, Kanady, Chile, Australii, Austrii, Francji, Niemiec, USA, Chorwacji, Izraela, Holandii, Włoch, Słowenii, Słowacji, Hiszpanii, Estonii, Gruzji, Armenii, Bułgarii, Rumunii, RPA, Portugalii, Chin i Polski. Zaplanowano ponad 150 seansów, ukazujących pełne spektrum młodego filmu światowego.

Festiwal ceniony jest przez widzów i media. "Gazeta Wyborcza" napisała, że jest to "jeden z najbardziej znanych i opiniotwórczych festiwali kina niezależnego w Polsce, a Tomasz Raczek powiedział: "To prawdziwy festiwal, zwrócony w stronę filmu, a nie życia towarzyskiego. Jest przeznaczony dla prawdziwych miłośników filmu". Festiwal odwiedzali już tacy goście, jak dwukrotnie nominowani do Oscara Agnieszka Holland ("Europa, Europa") czy Miroslav Ondricek ("Ragtime", "Amadeusz", "Hair").

W tym roku na festiwalu gościem specjalnym będzie gwiazda kina europejskiego Emmanuelle Seigner. Aktorka znana jest z takich filmów jak oscarowe "Niczego nie żałuję" czy "Frantic" Romana Polańskiego. Pojawią się również polscy reżyserzy, aktorzy, twórcy filmowi m.in. Marcin Kwaśny (jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia, na swoim koncie ma udział w "Pręgach" Magdaleny Piekorz, czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego), Łukasz Palkowski (autor jednego z największych polskich przebojów filmowych 2007 roku "Rezerwatu" oraz Piotr Szczepański (jedna z najciekawszych osobowości młodego polskiego kina, ma w swoim dorobku pracę operatora kamery przy "Dniu Świra" Marka Koterskiego, czy realizację zdjęć do teatrów telewizji Krzysztofa Zanussiego).

Perełką tegorocznego festiwalu będzie przegląd kina chińskiego tworzonego w trzech chińskich państwach –  / Fot. TofifestChinach Ludowych, Tajwanie i Hongkongu. W paśmie, które będzie wiodącym przeglądem tematycznym tegorocznej edycji festiwalu pokazane zostaną filmy twórców niezależnych oraz gwiazd kina takich jak Ang Lee. Tofifest to "niepokorny festiwal", zada więc w przededniu olimpiady niepokorne pytanie o rzeczywistość kina w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie, zwłaszcza zaś kina określanego jako niezależne. W ramach CHINEMATOGRAFII zobaczymy też filmy krótkie metraże z Hong Kongu i Chin oraz jeden z pierwszych filmów produkowanych w systemie "niezależnym" w Chinach ludowych – "Little moth".

Nie zabraknie również mnóstwa ciekawych imprez towarzyszących. Odbędzie się nietypowy minifestiwal poezji, spotkanie poetów pod gołym niebem na toruńskim Rynku Staromiejskim, koncert kultowego bałkańskiego zespołu Bobana Markovića - Boban Marković Orchestra, filmowo - bębnowa parada miejska, warsztaty bębniarskie oraz liczne występy grup teatralnych.

Festiwal zapowiada się bardzo interesująco. Energia i klimat Torunia sprawiają, że z roku na rok Tofifest odwiedza coraz więcej miłośników filmu. Jest to impreza, która pokazuje, że życie to fascynująca podróż spełniająca największe marzenia i zaspakajająca ciekawość poprzez poznawanie świata. Dlatego naprawdę warto być w Toruniu od 5 do 11 lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zapraszam an festiwal i... do komentowania...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.