Facebook Google+ Twitter

"Niepoprawni" - nowa premiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie

W warszawskim Teatrze Współczesnym trwają próby do pierwszej w tym sezonie premiery jaką będą „Niepoprawni” według dramatu "Fantazy" Juliusza Słowackiego w reżyserii Macieja Englerta.

Plakat do spektaklu zaprojektował Wojciech Freudenreich. / Fot. www.wspolczesny.plPięcioaktowy dramat wierszem nie został przez Juliusza Słowackiego dokończony, ani za jego życia się nie ukazał (pierwodruk nastąpił dopiero w "Pismach pośmiertnych" wydanych we Lwowie w 1866 roku). Rok później został także po raz pierwszy wystawiony na scenie teatru w Stanisławowie przez Antoniego Małeckiego, który nadał "Fantazemu" tytuł "Niepoprawni". I do tego tytułu nawiązuje Maciej Englert, który tekst Słowackiego opracował i reżyseruje w teatrze przy Mokotowskiej 13 w Warszawie.

Akcja sztuki dzieje się w roku 1840 lub 1841 na Podolu, w siedzibie hrabiostwa Respektów, do których przyjeżdżają zacni goście, także nieoczekiwani… Aby ratować podupadający majątek, hrabia Respekt (gra go powracający do zespołu Współczesnego po 20 latach Krzysztof Wakuliński) stara się dobrze wydać za mąż za Fantazego Dafnickiego (Michał Mikołajczak) swoją córkę Dianę (w tej roli Weronika Nockowska). Hrabia nie zwraca uwagi na to, że między młodymi nie iskrzy, jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli. Dodatkowo cieniem na tym związku kładzie się pojawienie się w majątku respektów hrabiny Idalii (Katarzyna Dąbrowska), byłej kochanki Fantazego, która pragnie go odzyskać i powstańca listopadowego, Jana (Mateusz Król), który onegdaj się z Dianą zaręczył. "Teraz wszystko miesza się jak w tyglu – czytamy na stronie internetowej Teatru Współczesnego - miłość, zazdrość, poświęcenie, duma, honor, poniżenie, blichtr wielkopański z prostotą, przyziemność z duchowością, groźba nędzy z mnożącymi się milionami. Komedia ściera się z tragedią, patos z groteską…"

W przedstawieniu „Niepoprawni” wystąpią ponadto: Damian Damięcki (stary hrabia Respekt), Agnieszka Pilaszewska (hrabina Respektowa), Ewa Porębska (Stella), Rafał Zawierucha (Rzecznicki), Janusz Michałowski (stary major rosyjski), Jan Pęczek (Pafnucy) oraz Jacek Bursztynowicz, Remigiusz Jankowski, Mikołaj Chroboczek, Kinga Tabor i Mateusz Grydlik. Muzykę skomponował Zygmunt Konieczny, scenografia jest dziełem Marcina Stajewskiego, a kostiumy przygotowała Anna Englert. Premiera odbędzie się 29 listopada 2015 roku o godzinie 19 na scenie głównej teatru, a kolejne spektakle dopiero w dniach 11 – 13, 18 – 20 i 29 – 31 grudnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wybieram się w grudniu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.