Facebook Google+ Twitter

Nieporęt: Bądź bezpieczny nad wodą

  • Marek Ch
  • Data dodania: 2009-06-29 10:53

W ten weekend w Nieporęcie ruszyła ogólnopolska Kampania „PGNiG Bezpiecznie nad Wodą”. Podczas inauguracji zostały przedstawione badania opinii społecznej jednoznacznie dowodzące, że na polskich plażach ciągle nie jest bezpiecznie.

Specjalnie na potrzeby akcji przeprowadzono badanie dotyczące zachowania młodych Polaków w trakcie wypoczynku nad wodą. Wyniki są niepokojące. W 2008 roku wg statystyk policyjnych utonęło 106 osób w wyniku kąpieli w miejscu niestrzeżonym, jest to druga zaraz po alkoholu najczęstsza przyczyna utonięć w Polsce. Tymczasem z przeprowadzonego na rzecz kampanii ,,PGNiG Bezpiecznie nad wodą" badania wynika, że aż 74 proc. młodzieży w wieku 18-25 lat kąpie się w miejscach niestrzeżonych

Od lat główną przyczyną utonięć jest kąpiel pod wpływem alkoholu. Tylko w 2008 roku utonęły 452 osoby, z czego 156 było pod wpływem alkoholu. Nie lepiej przedstawiają się statystyki z lat wcześniejszych. Rok 2007 - 479 ofiar utonięć, z czego 171 piło alkohol zanim weszło do wody, rok 2006 - 564 osoby, z czego pod wpływem alkoholu były 184. Alkohol, nawet w najmniejszej ilości, ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia zagrożenia, zwiększa ryzyko szoku termicznego oraz utraty sił i równowagi.

Jak na tym tle wypada nasza młodzież? Badanie pokazało, że 64 proc. młodzieży, w wieku 18-25 lat, przyznaje się do spożywania alkoholu podczas wypoczynku nad wodą. Jest to bardzo alarmujący fakt i należy wciąż przypominać o tragicznych skutkach nieodpowiedzialności nad wodą. Wystarczy chwila nieuwagi i tragedia gotowa. Woda to żywioł i należy przed nią czuć respekt. Bywa, że ofiarami stają się doskonali pływacy, którzy pozwalają sobie na niepotrzebną brawurę.

Z tego powodu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, główny partner Kampanii, przy aktywnym wsparciu Banku Ochrony Środowiska postanowili podjąć działania edukacyjne zmierzające do minimalizacji negatywnych zachowań w trakcie wypoczynku nad wodą.

,,PGniG Bezpiecznie nad wodą" to kampania edukacyjna realizowana w ramach Żeglarskiego Pucharu Polski Delphia 24 CUP oraz regat w klasach kabinowych. W ramach kampanii realizowane będą działania edukacyjne w obszarze ochrony środowiska oraz zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Działania są realizowane we współpracy z WOPR, które będzie szkolić w zakresie pomocy ofiarom wypadków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.