Facebook Google+ Twitter

Niepowtarzalne CocoRosie na dwóch koncertach w Polsce

Grają psychodeliczny folk, nie stroniąc przy tym od hiphopowych rytmów i operowego blichtru. Już 14 lipca (sobota) w Poznaniu i 15 lipca (niedziela) w Warszawie amerykański duet CocoRosie wystąpi na dwóch koncertach.

Pakat polskiego koncertu zespołu CocoRosie / Fot. materiały promocyjne Automatik.plCocoRosie to zjawisko na scenie muzycznej niepowtarzalne. Siostry Sierra i Bianca Casady tworzą muzykę równie barwną i nieprzewidywalną, co ich życie. Sierra (w dzieciństwie nazywana Rosie), przyszła na świat w stanie Iowa w 1980 r., a Bianca (Coco) dwa lata później na Hawajach. Dzieciństwo spędziły na ciągłych podróżach z matką artystką i wędrówkach z zafascynowanym szamanizmem ojcem, Indianinem z plemienia Cherokee. Po rozwodzie rodziców nastoletnie siostry rozdzielono: Sierra wyjechała do Paryża uczyć się śpiewu operowego, natomiast Bianca podjęła studia w Nowym Jorku.

W 2003 r., Bianca stwierdziła, że nadszedł czas na zmiany. Poleciała do Paryża i w łazience mieszkania siostry nagrały razem swój pierwszy album "La Maison de Mon Rêve" (2004). Płyta, mająca być muzycznym żartem i prezentem dla grupki znajomych, szybko stała się niespodziewaną rewelacją. Siostry podpisały kontrakt z zachwyconą wytwórnią Touch And Go. W 2005 roku światło dziennie ujrzał drugi album "Noah's Ark", który został nagrany praktycznie w drodze pomiędzy kolejnymi koncertami. Parę miesięcy temu ukazało się kolejne wydawnictwo "The Adventures of Ghosthorse and Stillborn".

Muzykę sióstr Casady niełatwo opisać. Często utożsamia się ją z - robiącym ostatnio furorę w alternatywnym światku muzycznym - gatunkiem nazywanym New Weird America, wymieniając jednym tchem obok takich grup jak Antony and The Johnsons, Bright Eyes, czy Devendra Banhart. Jest to jednak krzywdzące uproszczenie tej niesamowitej muzyki. Wychowanym w dwóch różnych środowiskach siostrom udało się genialnie zmieszać ze sobą takie pozornie sprzeczne style, jak hip-hop, operę, psychodelię, czy amerykański blues i folk z lat 20. ubiegłego wieku. Dodać należy do tego kameralne kabaretowe piosenki, beatboksowe improwizacje oraz niespodziewane odgłosy dziecięcych zabawek i zwierząt.

Ale CocoRosie to nie tylko muzyka, to także cały fascynujący świat dziewczęcej wyobraźni, jaki powołują do życia swą twórczością siostry. Znajdziemy tu tkliwą melancholię, bajkową oniryczność i kołysankowy spokój, ale także zadziorne łobuzerstwo, kreskówkową naiwność, cyrkowe kuglarstwo czy nawet grające na stereotypach queerowanie (przebierająca się za mężczyznę Bianca). Z jednej strony, można mieć wrażenie, że Bianca i Sierra starają się swymi kompozycjami przywołać utracone czasy dzieciństwa, z drugiej, że po prostu świetnie się bawią, przewartościowując na nowo muzyczny postmodernizm.

Poznański i warszawski koncert to druga okazja, by zobaczyć CocoRosie w Polsce. Pierwszy odbył się w zeszłym roku na poznańskim festiwalu Malta. I choć z powodów technicznych siostry nie grały długo, zostały przyjęte przez publiczność bardzo ciepło, a ich występ został uznany za najlepszy tego wieczoru. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że tegoroczne koncerty przebiegną bez żadnych zakłóceń.

14 lipca (sobota),
Poznań, CK Zamek - Dziedziniec Różany, godz. 20.30, wstęp: 65 zł.
15 lipca (niedziela),
Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej, godz. 20.30, wstęp: 80 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wandale rujnują gdyński ZKM:), a na wiadomosciach 24 nie mozna dodawać plusów nie wiadomo dlaczego Dlatego żeby nie było +:):):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patryk, o takim koncercie trzeba wiedziec:) Od ponad miesiaca boleje, ze nie moge byc. Co tam w Trojmiescie ciekawego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet w Sztokholmie wiesz co się dzieje w Polsce:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.